SME

Ultramaratón na Aljaške vyhral slovenský lekár

Yukonský arktický ultramaratón prvýkrát v histórii vyhral Slovák. Zároveň utvoril jeho nový rekord. Ján Kriška prebehol 483 km v mrazivom počasí za menej ako 5 dní.

Teploty v údolí Yukonu klesajú až na - 50 stupňov CelziaTeploty v údolí Yukonu klesajú až na - 50 stupňov Celzia (Zdroj: Derek Rowe photography)

Medzi americkým Fairbanksom na Ajlaške a kanadským Whitehorse si každoročne ľudia z celého sveta skúšajú hranice psychických a fyzických síl. Organizátori Yukonského arktického ultramaratónu  (Yukon Arctic Ultra) tvrdia, že ide o najnáročnejšie a najchladnejšie preteky na svete. Celá filozofia je prežiť a skončiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bez ohľadu na to je výkon Jána Krišku o to obdivuhodnejší, že z 33 pretekárov dorazilo do cieľa 21, v minulom roku sa to podarilo iba šiestim. V tejto kategórii sa nerobil rozdiel medzi bežcami a cyklistami. Jeho výkon 117 hodín je zároveň nový rekord. 

SkryťVypnúť reklamu

V pravom slova zmysle podľa Kriškovej skúsenosti preteká len zopár ľudí a v tamojších extrémnych podmienkach je to väčšinou kráčanie ako beh. "Miestami som sa cítil ako di Caprio vo filme Revenant. S jediným rozdielom, mňa počas takmer 500 km zamrznutou divočinou nenapadol medveď grizzly. Ten naštastie vo februári spí," žartoval niekoľko dní po pretekoch.  

Na samotné preteky sa podĺa Krišku mentálne nedá dopredu pripraviť, treba ich zažiť. Priznal, že si aj poplakal, ale už nevie, či od radosti alebo zo zúfalstva.

Takmer 483 km sa ide v extrémnych podmienkach po trase, kde závodia aj psie záprahy. Teploty v údolí rieky Yukon v tomto období klesajú až na -50 stupňov Celzia. Voda vtedy zamŕza aj v termoskách a sušená strava, ktorú si bežci nesú so sebou, sa mení na kameň.

SkryťVypnúť reklamu

Víťazná stratégia

Ján Kriška založil víťaznú stratégiu na tom, že spal len na oficiálnych stanovištiach s prístreškami, ktoré sú od seba vzdialené približne 100 km. S malými prestávkami v kuse preto bežal až 28 hodín, kým si prvýkrát dlhšie zdriemol.

Iní pretekári nocovali v spacákoch pod holým nebom, aby ušetrili čas. Kriškova stratégia sa ukázala ako lepšia. 

Tí, čo na Yukon Arctic Ultra neuspeli pritom nie sú žiadne padavky. Podmienkou účasti boli skúsenosti z iného ultramaratónu, horolezecký výcvik a vynikajúci fyzický stav potvrdený lekárom. V niektorých prípadoch sa treba preukázať zvládnutím zimného 3-denného kurzu prežitia. Samozrejmosť je zdravotné poistenie pokrývajúce prepravu do nemocnice vrtuľníkom. 

Jano, tak ako každý pretekár si za sebou ťahal špeciálne sánky so spacákom, jedlom, plynovým varičom, liekmi a nahradným odevom. Pri sebe mal zariadenie GPS a organizátori jeho pohyb sledovali na monitore. Keď sa bežec prestane hýbať a nevyšle elektronický signál, že oddychuje, štartuje k nemu hliadka na snežných skútroch.

SkryťVypnúť reklamu

Aj napriek bezpečnostným opatreniam jeden z pretekárov v tomto ročníku skoro zamrzol. Hliadka ho len šťastnou zhodou okolností objavila spať bez spacáku a podľa Krišku si po prebudení nič nepamätal.

Prečítajte si tiež: Vybrali sme 21 najkrajších vrchov na svete Čítajte 

Za sebou pritom už má tradičné maratóny, triatlon, výstup na najvyššiu horu Severnej Ameriky Denali a prechod Patagónie. Arktický ultramaratón napriek tomu považuje za niečo fantastické a neopakovateľné najmä pre čaro divočiny, ktorá človeka celé dni obklopuje. A toto čaro sa aj napriek totálnemu vyčerpaniu nedá ničím nahradiť.

Ján Kriška žije od roku 1994 aj s manželkou Mariou Mount Airy Severnej Karolíne, kde pracuje ako lekár. Povzbudený historickým víťastvom sa plánuje arktickým ultramaratónom venovať aj naďalej. Tvrdí, že konečne objavil disciplínu, v ktorej vyniká.

SkryťVypnúť reklamu

(Autor je spolupracovník RTVS)

Autor: Martin Rajec

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 223
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 879
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 164
  4. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 303
  5. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 296
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 091
  7. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 2 852
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 699
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu