SME

Ktoré miesta v Kuala Lumpur nevynechať?

Kuala Lumpur je často prestupnou stanicou na ceste do Ázie. Zorientovať sa vám pomôže náš praktický sprievodca.

Kuala Lumpur, lákavá metropola vo dne v noci.Kuala Lumpur, lákavá metropola vo dne v noci. (Zdroj: flickr.com/Jorge Láscar)

Moderné mesto Kuala Lumpur patrí k symbolom dnešnej Malajzie. Je synonymom pre pokrok, ktorý táto krajina zažíva a posledné roky sa mesto premenilo na dokonalú turistickú destináciu plnú lákadiel a zaujímavostí. Ako si užiť naplno toto veľkomesto a čo všetko v ňom môžete zažiť?

Kuala Lumpur je najväčším a najznámejším mestom Malajzie. Doslovný preklad názvu je „bahenný sútok“ a odkazuje na miesto, kde sa do seba vlievajú rieky Gombak a Klang. Mesto vzniklo z malej baníckej osady. Za 150 rokov intenzívneho rozvoja zabralo Kuala Lumpur úctyhodných 243 km2 a pohltilo niekoľko priľahlých mestečiek. Dnes sa pýši bohatou zeleňou, rušným životom, mrakodrapmi, nákupnými centrami a vynikajúcou gastronómiou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Letisko a dĺžka letu

Vstupnou bránou do Kuala Lumpur je dnes medzinárodne letisko so skratkou KLIA, ktoré leží cca 50 kilometrov južne od mesta, neďaleko známeho Sepangu. Priamy let z našej zemepisnej šírky by trval cca 11 hodín, ale do Kuala Lumpur sa najčastejšie lieta s prestupom v Dubaji, Dohe alebo aj v Bangkoku.

Ak prilietate do Kuala Lumpur z bližších ázijských destinácii, tak mnohé lacnejšie spoločnosti ako AirAsia prilietajú na letisko KLIA2. Medzi letiskami je 2-kilometrová vzdialenosť a bez problémov tu nájdete kyvadlovú dopravu.

Po pristáti vás čaká časový posun + 7 hodín.

Z letiska sa do centra mesta pohodlne dostanete vlakom, autobusom alebo taxíkom. Autobusy odchádzajú takmer každú polhodinu priamo na stanicu KL Sentral v centre mesta a cesta nimi môže v závislosti od zápchy trvať hodinu aj hodinu a pol. Vlak je najpohodlnejšou voľbou a cesta do centra trvá cca 35-40 minút. Je o čosi drahší, než autobus.

Transport a preprava

Kuala Lumpur je veľmi moderná, ázijská metropola s prepracovaným systémom verejnej dopravy. Nájdete tu metro, nadzemnú dráhu, autobusy, taxíky viacerých spoločností, ale aj bicykle pre aktívnejších.

Najlepšou dopravou je metro, pretože nebudete stáť v notoricky známych zápchach, ale šikovne sa dostanete kam potrebujete. Spája v sebe najdôležitejšie pamiatky, ale aj čínsku či indickú štvrť. Zástavka KLCC si nachádza priamo pod dvojičkami Petronas Tower. Lístky si kupujete v automate, no ak sa tu zdržíte dlhšie, pokojne si kúpte kartu Touch´n Go, ktorú si nabijete a môžete ju používať v akejkoľvek verejnej doprave.

Ak sa rozhodnete využívať taxíky, tak platí pravidlo, že oficiálne červeno-biele taxíky sú o polovicu lacnejšie, než tie modré. Taxík má používať taxameter, hoci najmä večer sa stane, že ho vypnú. Vtedy buď počkajte na ďalší, alebo zjednajte cenu dopredu. Cestovanie taxíkom po Kuala Lumpur nie je drahou záležitosťou. Domáci majú radi aplikáciu Grab, ktorú využívajú na privolanie taxi.

Autobus po Kuala Lumpur je zaujímavou alternatívou, ale využívajte ich najmä do miest, kam nesiaha metrom. Sú lacné, spoľahlivé, len sa občas zaseknú v zápche. Ak ste tu krátko a chcete stihnúť čo najviac, nájdete tu aj turistický autobus „Hop On Hop Off“, ktorý spája 42 zastávok a môžete ho využiť 24 alebo 48 hodín. Lístok na 24 hodín stojí 50 MR (cca 12 eur), na 48 hodín 90 MR (20 eur) a nájdete tu aj rodinné lístky (2 dospelý + 2 deti) za cenu 140 MR (29 eur).

Počasie

Pre Kuala Lumpur je typické teplé a vlhké počasie, ktoré tu vládne väčšinu roku. Teploty sa tu takmer celoročne pohybujú medzi 29 až 35 °C. Počasie v Kuala Lumpur ovplyvňujú aj monzúny a ak chcete mať čo najsuchšie obdobie, vyberte sa sem medzi májom a júlom, kedy je pevninský Malajzia najmenej ovplyvnená zrážkami.

Počas mesiacov október – marec ovplyvňuje podnebie východný monzún, ktorý sem prinesie takmer každodenné zrážky. Neprší však od rána do večera, ale občas sa ocitne v meste výdatný dážď, tak sa netreba báť, že by vás to obmedzovalo v spoznávaní. Po daždi sa mesto o pár stupňov ochladí .

Čo vidieť v Kuala Lumpur?

1. Petronas Twin Towers

V priamom centre Kuala Lumpur stoja dva ikonické mrakodrapy spojené dvojposchodovým preskleným mostom. Tieto 452 m vysoké budovy boli do roku 2004 najvyššie na svete. Sú sídlom štátnej malajzijskej ropnej spoločnosti Petronas a jej dcérskych firiem. Na 86. poschodí je vyhliadková plošina s expozíciou o histórii mrakodrapov. V spodnej základni budov sa nachádza luxusné nákupné stredisko, ktoré je obľúbeným cieľom turistov. Medzi budovami je postavená koncertná sála, ktorej interiér je v európskom štýle 19. storočia. Je sídlom malajzijskej filharmónie a sála sa radí medzi najdôležitejšie svojho druhu v juhovýchodnej Ázii.

3. Čínska štvrť

Rušná a pestrofarebná štvrť, ktorá nezaprie svoj pôvod. Okrem samotnej atmosféry sú najväčšou atrakciou nekonečné rady stánkov. Dokonca aj po zotmení celá štvrť vrie v horúčkovitom obchodovaní. Predáva sa tu všetko, od potravín po oblečenie. Nakúpiť sa dá lacno. Po dobrých nákupoch si možno vychutnať miestne pochúťky. V uliciach to rozvoniava ako vo veľkej kuchyni. V čínskej štvrti Kuala Lumpur sa nachádza najstarší hinduistický chrám Malajzie Sri Mahamariamman. Ostatné miestne chrámy Chan See Shi Yuen, či chrám Kuan Ti sú orientálnej architektúry. Očaria najmä symetrickými pavilónmi a zdobenými strechami.

Unikátny jaskynný hinduistický chrám je situovaný vo vápencovom kopci Batu. Skladá sa z troch hlavných jaskýň a niekoľkých menších. Pred jaskyňami i vo vnútri jaskýň sú umiestnené krásne hinduistické sochy. Hlavná jaskyňa Cathedral Cave má 100 m vysoký klenutý strop. Veriaci prinášajú svoje obete a kladú ich na pestro zdobené kavadis. Sú to veľké polkruhové kusy dreva alebo ocele, zdobené množstvom kvetom a pávích pier. Tie najväčšie vážia aj 100 kg. V Batu Caves prebieha každoročne sviatok Thaipusam, zvyčajne koncom januára. Návštevnosťou milión veriacich sa v minulosti tento sviatok zaradil medzi najväčšie na svete.

5. Budova Sultána Abdul Samada

Budova patrí medzi pôvodné stavby v maurskom štýle. Bola postavená v roku 1897 a pôvodne slúžila ako sekretariát koloniálnej britskej správy. Dnes je významnou historickou budovou a sídli v nej malajzijské ministerstvo informácií, komunikácie a kultúry. Budova je celá postavená z tehál s výrazným gotickým vplyvom. Dominantu tvorí vyše 40 m vysoká veža s hodinami v strednej časti. Po stranách je zdobená lesklými medenými kopulami. Ku kráse budovy prispievajú kolonády so zdobenými oblúkmi.

Nachádza sa na časti plochy nádherných jazerných záhrad. Bol otvorený v roku 1991. Na vyše dvadsiatich hektároch žije viac ako 3 tisíc vtákov. Je tu zastúpených okolo dvesto druhov z celého sveta. V parku sú zastúpené veľké kryté voliéry s voľným vstupom návštevníkov. Vtáčí park Kuala Lumpur patrí medzi najväčšie svojho druhu na svete. Vtáky sú zvyknuté na prítomnosť ľudí a nie je výnimkou ich pristátie na rukách. Vtáčí park ponúka rôzne atrakcie od pozorovanie kŕmenia orlov až po fotografovanie s rôznymi exotickými vtákmi. V areály sú mnohé detské ihriská a krásne upravené záhrady pre zábavu a oddych.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 704
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 053
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 744
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 004
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 822
  7. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 7 938
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 539
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboš Vodička: Zolná, kostol za hradbami
  2. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Tematín
  3. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky III.
  4. Ladislav Kucharik: Bahrain - panské pieskovisko na zimu
  5. Michal Drotován: Singapur - mesto budúcnosti. Naozaj?
  6. Aleš Tvrdý: Ľudské povolania
  7. Ľuboš Vodička: Kam vo Viedni, keď prší? Albertina
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Lokca
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 570
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 488
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 362
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 776
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 354
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 344
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 980
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 419
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu