New Orleans, USA
Linka St. Charles Avenue je najstaršou nepretržite používanou električkovou trasou na svete, Stále tu premávajú typické tmavozelené vozne. Ako ťahaná koňmi začala fungovať v roku 1832 a jej činnosť prerušil len ničivý hurikán Katrina.
Dnes približne 90 minútová jazda vedie z Canal street cez Garden District, Riverbend a pri Palmer Parku sa otáča a vracia späť do Francúzskej štvrte.
Ďalšie tri električkové linky Canal Street, Riverfront a Loyola loop sú kratšie, ale medzi turistami tiež obľúbené. Vozne na týchto linkách majú červeno žltú farbu.

San Francisco, USA
Električková linka F získala vďaka nadšeniu dobrovoľníkov štatút technického dedičstva a od roku 1995 začala po niekoľkých desaťročiach útlmu postupne znovu premávať v uliciach San Francisca. Jazdia na nej električky, ktoré pôvodne premávali v iných amerických či európskych mestách, v pôvodných farbách.
Dnes jej trasa vedie zo štvrte Castro cez Market street a nábrežie Embarcadero do turistami obľúbenej štvrte Fishermen´s Wharf. Fungovanie linky F zabezpečuje neziskovka Market Street Railway. Jej dobrovoľníci sa tiež starajú aj o posledné tri linky ručne ovládanej pozemnej lanovky, jednej z najobľúbenejších atrakcií San Francisca.

Hong Kong, Čína
Hong Kong je jediné mesto na svete, kde premávajú poschodové električky. Tunajšia električková sieť funguje už viac ako 100 rokov. Trasa šiestich liniek vedie po severnej strane hlavného ostrova, niektoré zachádzajú aj do stredu mesta.
Vzdialenosti medzi jednotlivými zastávkami sú pomerne krátke. Najdlhšia trasa zo Shau Kei Wan do Kennedy Townu trvá aj s prestupom na Western Market asi 80 minút.

Melbourne, Australia
Melbourne má najdlhšiu mestskú električkovú sieť na svete, meria 250 km. Na prehliadku mesta sa najlepšie hodí linka 96, ktorá spája tri najzaujímavejšie časti: bohémsku štvrť Fitzroy, centrum mesta a St. Kilda Beach.
Ak však máte záujem len o centrum mesta, využite okružnú jazdu električkou číslo 35.


Budapešť, Maďarsko
Električková sieť v Budapešti dnes meria 155 kilometrov. Najlepšie výhľady na Budínsky hrad s pozemnou lanovkou, reťazový most Széchenyi Lánchíd či novogotickú budovu parlamentu ponúka linka číslo 2.
Jej trasa medzi Margitiným a Rákocziho mostami vedie po nábreží na peštianskej strane Dunaja..

Viedeň, Rakúsko
Vo Viedni je na prehliadku väčšiny pamätihodností najlepšie vyskúšať električku D. Jazdí od novopostavenej Hlavnej stanice (Hauptbahnhof) popri zámku Belveder na Schwarzenbergské námestie (Schwarzenbergplatz), ktorému dominuje jediná socha sovietskeho vojaka za bývalou železnou oponou.
Odtiaľ po mestskom okruhu popri Hofburgu a jeho záhradách, novogotickej radnici či mestskom divadle až k železničnej stanici Františka Jozefa (Franz Jospeh Bahnhof)..
Ak máte záujem iba o samotný mestský okruh, zvládnete ho za 24 minút a môžete použiť žltú turistickú električku.


Praha, Česko
Medzi turistami v Prahe je legendárna električková linka 22. Popri jej trase je väčšina pražských historických pamiatok a na mnohých miestach ponúka krásne výhľady na mesto.
Od konečnej pri Hostivařskej priehrade, cez Vinohrady a Námestie mieru a Národné divadlo jej trasa prechádza po Moste légií na druhú stranu Vltavy.

Odtiaľ popri spodnej stanice pozemnej lanovky na Petřín smeruje cez Malostranské námestie s chrámom sv. Mikuláša, popri Valdštejnskej záhrade hore na Pražský hrad.
Ďalej trasa vedie popriStrahovskom a Břevnovskom kláštoroch až po konečnú pri letohrádku Hvězda na Bielej hore.
Berlín, Nemecko
Prvá električka poháňaná elektrinou začala premávať práve v Berlíne, vo štvrti Lichterfelde v roku 1881. VZápadnom Berlíne síce električkový systém zrušili v roku 1960, po zjednotení mesta má Berlín aj napriek tomu stále jednu z najrozsiahlejších električkových sietí na svete.

Z 30 liniek je pravdepodobne najkrajšia trasaelektričky 68. Zo stanice S-bahn Köpenick smeruje do malebného mestečkaAlt-Schmöckwitz cez borovicové lesy popri Langer See.

Amsterdam, Holandsko
V Amsterdame električky premávajú na 16 linkách a spolu s bicyklami sú hlavným dopravným prostriedkom v centre mesta.
Okolo hlavných turistických atrakcií vedie linka číslo 2. Bez veľkej námahy z nej na trase od Hlavnej železničnej stanice uvidíte Kráľovský palác, kostol De Nieuwe Kerk, historický Begijnhof, plávajúci Bloaemen markt (Kvetinový trh), Rijksmuseum, Van Goghovo múzeum a Vondelpark.


Lisabon, Portugalsko
Lisabonská električková linka 28 prechádza mestom od východu na západ, pričom cez krivoľaké uličky prekonáva niekoľko klesaní a stúpaní.

Väčšina návštevníkov mesta sa ňou najčastejšie necháva vyviezť do strmého kopca z Baixa do štvrte Alfama pod hrad São Jorge.
Typické žlté vozne, ktoré by sa v iných mestách používali na retro jazdy či ako exponáty v múzeu, sú v portugalskom Lisabone stále súčasťou verejnej dopravnej siete.
