Vodopády Iguazu
Vodopády na rieke Iguazu (po portugalsky Iguaçu) na hraniciach Argentíny a Brazílie tvoria najväčší systém vodopádov na Zemi. Voda padá na úseku asi 2,7 km do hĺbky až 80 metrov. V období dažďov voda vytvára približne 270 samostatných vodopádov, v období sucha pri nižšom prietoku asi 150. Najväčší z nich sa volá Diablovo hrdlo (Garganta Del Diablo).
Pri vodopádoch vás ohromí nielen hukot padajúcej vody, ale aj zvuky pralesa, ktorý ich obklopuje. Brazília aj Argentína v celej oblasti vytvorili národné parky. Od roku 1984 patria vodopády Iguazu na Zoznam svetového dedičstva UNESCO, v roku 2012 ich nadácia New7Wonders podľa hlasovania verejnosti zaradila medzi sedem prírodných divov sveta.

Niagarské vodopády
Rieka Niagara má iba 56 km (spája Erijské a Ontárijské jazero), ale jej vody vytvárajú najmohutnejšie vodopády v Severnej Amerike. Niagarské vodopády tvoria tri navzájom oddelené časti: Horseshoe Falls (Konská podkova), American Falls (Americké vodopády) a Bridal Veil Falls (Svadobný závoj).
Rieka podobne ako vodopády tvorí hranicu medzi USA a Kanadou. Horseshoe Falls sú vysoké 53 m, American Falls iba 21 m kvôli hromade skál, ktoré sa zosunuli v roku 1954. Približne polovica z celkového prietoku rieky sa podzemným kanálom odvádza do vodnej elektrárne.

Anjelske vodopády
Anjelske vodopády (v jazyku Indiánov Parekupa-meru) v juhoamerickej Venezuele pre zvyšok sveta objavil v roku 1935 americký pilot James Crawford Angel počas letu nad národným parkom Canaima. Meno získali podľa neho a nie podľa anjelov, ako by sa podľa zaužívaného slovenského prekladu dalo predpokladať.
Voda rieky Rio Churún v povodí Orinoka padá zo stolovej hory Auyán Tepui do hĺbky 979 metrov, z toho 807 metrov voľným pádom, čo ho radí na prvé miesto na svete. Právom mu patrí aj miesto v Zozname svetového dedičstva UNESCO.

Viktóriine vodopády
Viktóriine vodopády na rieke Zambezi na hraniciach medzi Zambiou a Zimbabwe sú najmohutnejšie vodopády v Afrike. Voda padá do úzkeho kaňonu do hĺbky 120 metrov z 1 800 metrov širokého útesu. Prietok v priebehu roka silne kolíše.
Omnoho výstižnejšie je ich africké označenie Mosu-oa-tun-ya, čo v preklade znamená "dym, ktorý hrmí". V roku 1855 ich však pre zvyšok sveta ako prvý objavil britský cestovateľ David Livingstone a pomenoval ich podľa vtedajšej kráľovnej Viktórie.

Plitvické vodopády
Plitvické vodopády sú súčasťou národného parku Plitvické jazerá v Chorvátsku. Tvorí ho terasovitá sústava 16 jazier prepojených množstvom kaskád a vodopádov. Bariéry medzi nimi tvoria vápencové naplaveniny.
Vďaka nenarušenej prírode, odtieňom smaragdovozelenej a tyrkysovomodrej farby vody v jazerách a množstvu jaskýň patrí celá oblasť od roku 1979 na Zoznam svetového dedičstva UNESCO.
Dovolenka v Chorvátsku
Zažite plitvické vodopády v Chorvátsku. Vyberte si z Last Minute ponuky do Chorvátska na dovolenka.sme.sk.

Gulfoss
Zlatý vodopád (Gulfoss) na ľadovcovej rieke Hvitá patrí medzi hlavné prírodné atrakcie Islandu. Voda postupne prepadáva cez dva prahy vysoké 11 a 21 metrov do úzkeho kaňonu. Z niektorých vyhliadkových miest v okolí vodopádu to preto pôsobí, akoby sa rieka strácala v zemi.


Vodopády Manawaiopuna
Vodopády Manawaiopuna preslávili úvodné scény zo Spielbergovho filmu "Jurský park" a odvtedy ho mnoho ľudí túži vidieť aj na vlastné oči.
Pre Európanov je však trochu od ruky, tečie až na Kauai, jednom z Havajských ostrovov. Navyše je v ťažko prístupnom teréne a na súkromnom pozemku, takže väčšina ľudí ho môže vidieť iba z vyhliadkových vrtuľníkových letov.

Yosemitské vodopády
Yosemitské vodopády tečú v rovnomennom národnom parku v pohorí Sierra Nevada v Kalifornii. Patria medzi jeho hlavnú atrakciu najmä koncom jari, keď sa cez ne valí najviac vody z topiaceho sa snehu. Vodopády tvoria tri kaskády a s prevýšením 739 metrov sú 20. najvyššie na svete.


Vodopády Detian - Ban Gioc
Vodopády Detian (po čínsky) alebo Ban Gioc (po vietnamsky ) na hraničnej rieke Quay Son medzi Vietnamom a Čínou sú aj vďaka okolitej pohľadnicovej prírode jednou z najobľúbenejších turistických destinácií v Juhovýchodnej Ázii.
Ich maximálna šírka je približne 300 metrov a voda rieky postupne sa cez tri úrovne padá pomedzi stromy a skaly 30 metrov nadol. Sú to štvrté najväčšie hraničné vodopády na svete (za vodopádmi Iguazu, Viktóriinými a Niagarskými).
Exotická dovolenka vo Vietname
Navštívte Vietnam a zažite jeho krásnu prírodu. Získajte ďalšie informácie o dovolenke vo Vietname na dovolenka.sme.sk

Rýnske vodopády
Rýnske vodopády (Rheinfall) ležia pri švajčiarskom meste Schaffhausen neďaleko hraníc s Nemeckom. Aj napriek prevýšeniu "len" 23 metrov sú vďaka množstvu vody, ktoré sa cez ne v koryte rieky s ohromným hukotom valí, najmohutnejšími vodopámi v Európe.

Prírodnú atrakciu môžu turisti pozorovať z viacerých miest na brehoch Rýna, najatraktívnejším miestom sú paluby lodiek, ktoré turistov dopravia aj na kamenný ostrovček uprostred vodopádov.