Slovenskí golfisti sa tešili, že najväčšie golfové podujatie amerických a európskych hráčov - Ryder Cup, bude v roku 2022 na ihrisku Fontana pri Viedni. Päťčlenná komisia však za miesto zápolenia určila ihrisko Marco Simone pri Ríme.
Spočiatku sa prestížny turnaj Ryder Cup hrával striedavo v niektorom golfovom klube v USA, a o dva roky zase na britských ostrovoch. Prelomom bol rok 1997, keď sa hralo o túto trofej v Španielsku (Club de Golf Valderrama). V roku 2018 bude druhou krajinou kontinentu Francúzsko (Le Golf National) a Taliansko v roku 2022.
Pre slovenských priaznivcov golfu je nesporne sklamaním, že Ryder Cup nebude o sedem rokov takpovediac za humnami. Rakúsko neuspelo, hoci má viac ihrísk ako Taliansko (150 vs. 100), viac golfistov (150-tisíc vs. 100-tisíc). Nepomohla ani podpora slovenskej a českej golfovej asociácie. Neuspeli však ani ďalšie kandidátske krajiny – Nemecko a Španielsko. Tri ďalšie - Turecko, Dánsko a Portugalsko to vzdali už pol roka predtým.

Laura Biagiotti a iní
Na jeseň v roku 2022 sa fanúšikovia golfu a Ryder Cupu budú musieť vybrať do Ríma. Asi 15 kilometrov od centra talianskej metropoly leží ihrisko Marco Simone Golf & Country Club. Päťčlennej rydercupovej komisii zrejme učarovalo večné mesto a jeho športová história. Ale možno aj návšteva súkromnej rezidencie talianskeho premiéra a potom aj olympijského štadiónu s množstvo politických prominentov vrátane starostu Ríma. Veľmi dobre vedia, že Ryder Cup sa z komerčného hľadiska zaraďuje hneď za olympijské hry a Svetový pohár vo futbale. Štúdia jednej podnikateľskej agentúry jeho prínos odhadla na 500 miliónov eur.
Talianska federácia prezentovala, že usporiadanie Ryder Cupu predstavuje jedinečnú šancu ukázať golf vo všetkých aspektoch, ktoré môžu byť prínosom pre moderného človeka. Hlavnú rolu však určite zohrala svetoznáma dizajnérka, dnes už talianska módna ikona Laura Biagiotti. Práve jej patrí 27-jamkový rezort Marco Simone. Na tamojšom 150 hektárovom pozemku Laura Biagiotti dokonca býva v stredovekom zámku. So svojim podnikaním je navyše „zosieťovaná" s množstvom iných odvetví, takže sa dá čakať, že partneri jej budú vychádzať v ústrety.
Rekonštrukcia ihriska
Zorganizovať Ryder Cup nie je a ani v budúcnosti nebude jednoduché. Komisia žiada od kandidátskych krajín jednoznačnú politickú podporu a jasné vysvetlenie financovania.To znamená nielen 18 miliónov eur na licenčné poplatky, ale ďalšie milióny na infraštruktúru a úpravy ihriska. Napríklad Škótsko vložilo do turnaja v Gleneagles v roku 2014 zhruba sto miliónov eur.
Ihrisko Marco Simone zatiaľ nezodpovedá rydercupovým kritériám. Je prikrátke a bude mať problémy zvládnuť obrovský záujem návštevníkov. Organizátori však prisľúbili kompletnú rekonštrukciu, vrátane ktorej ho aj predĺžia. Taliani sa tiež zaviazali, že budú naďalej organizovať Italian Open v rámci European Tour a zabezpečia finančné odmeny vo výške 7 miliónov eur na 11 rokov počínajúc rokom 2017. Už v roku 2016 finančnú odmenu pre hráčov na turnaji Italian Open zvýšia zo súčasných 1,5 na 3 milióny eur.

A čo Fontana?
Fontana, známa aj medzi slovenskými golfistami, neuspela. Ako píše Ivo Doušek na portáli golfinfo.cz, toto náročné ihrisko, postavené pred dvadsiatimi rokmi, založil miliardár Frank Stronach. Nedávno ale rezort prešiel do rúk poradcu ruských oligarchov Siegfrieda Wolfa. Rozhodnutie proti usporiadaniu Ryder Cupu zrejme ovplyvnilo, že Rakúsko nemá potrebnú ekonomickú silu a tiež to, že dopad celého podujatia v porovnaní s ďalšími kandidátskymi krajinami by sa týkal menšieho počtu ľudí zaujímajúcich sa o golf. A vie sa tiež, že peniaze Siegfrieda Wolfa pochádzajú z Východu...
Golfové zájazdy.
Hľadáte ideálne spojenie dovolenky s golfom? Vyberte si z našej ponuky.