Pri príprave dlhšej cesty je najlepšie informovať sa u gynekológa. Pozná váš zdravotný stav a upozorní na konkrétne problémy. Ak vám cestu odsúhlasí, premyslite si, aký dopravný prostriedok použijete. Cestovanie na väčšiu vzdialenosť je najbezpečnejšie v druhom trimestri tehotenstva. Nemávate už ranné nevoľnosti a vášmu budúcemu bábätku hrozí najmenej rizík. Tu je niekoľko rád, aby vaša cesta bola bezpečná a pohodlná.
- Necestujte sama. Vopred sa nachystajte na riešenie náhlych situácií (nevoľnosť, nehoda, meškania a pod.) a na všetko si nechávajte dostatočnú časovú rezervu.
- Majte pri sebe tehotenskú knižku a dostatočnú zásobu hygienických potrieb. Ak užívate lieky, majte okrem nich aj zoznam, ako ich užívate. O zdravotnom stave vopred informujte personál dopravcu.
Pri ceste autom sa vždy pripútajte
- Uistite sa, či spodnú časť pásu máte cez bedrá pod bruchom a vrchnú časť pásu nad bruchom a medzi prsiami. S pásom ste vy aj vaše budúce dieťatko lepšie chránené ako bez neho. To platí aj pre airbagy.

- Cesta autobusom býva náročnejšia. Ulička medzi sedadlami je tesná a ak majú toaletu, býva veľmi malá.
- Ak si môžete vybrať, cestujte radšej vlakom. Máte viac priestoru nielen na vystretie nôh, ale aj na prechádzanie sa. Pri dlhších cestách oceníte lôžkový vozeň.
V lietadle sa lepšie sedí pri uličke
- Pri letoch majú každé aerolínie vlastné podmienky pre cestovanie tehotných. Informujte sa o nich ešte pred rezerváciou leteniek.

- Pred cestou lietadlom si nechajte potvrdiť od gynekológa, že let vám neuškodí a očakávaný dátum pôrodu. Potvrdenie musí byť na špeciálnom formulári a nesmie byť staršie ako 6 dní pred začatím cesty. Lety sa neodporúčajú v 3. trimestri pre vyššie riziko predčasného pôrodu pri zmenách tlaku.
- V lietadle si vyberte miesto pri uličke. Ľahšie sa dostanete na toaletu a budete menej obmedzovať spolusediacich. Ak sa dá, čo najčastejšie sa v kabíne lietadla prejdite. Prípadne sa len postavte a ponaťahujte, obmedzíte riziko tvorby krvných zrazenín. Dobrou voľbou sú kompresné pančuchy alebo podkolienky.
- Pri bezpečnostnej kontrole na letisku sa neobávajte detektoru kovov. Funguje na inom princípe ako röntgen, takže vaše tehotenstvo neohrozí.

Bez poistky necestujte
- Poisťovňu informujete, že ste tehotná. Poistka sa tomu prispôsobí najmä pre krajiny s drahou zdravotnou starostlivosťou. Oplatí sa vám aj storno poistenie pre prípad náhlych zdravotných problémov.
- V pokročilejšom štádiu tehotenstva sa vyhnite menej rozvinutým krajinám, kde je vyššie riziko infekčných ochorení ako malária alebo žltá zimnica. Problémové môžu byť aj miesta s nadmorskou výškou nad 3 tisíc metrov nad morom, kde vášmu budúcemu bábätku hrozí nižší prísun kyslíka.
Chystáte sa na dovolenku ešte pred pôrodom?
Vieme poradit aj tehotnym. Pozrite si našu ponuku.