Beckovské bralo s výškou 60 metrov ponúkalo cesty od najnižších stupňov obťažnosti až po tie najnáročnejšie, za akými sme sa na Slovensku vôbec mohli vybrať. Stretávali sa tu skúšajúci odvážlivci, ako aj skúsení lezci, ktorí sa dokážu pohybovať v ťažkých
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
terénoch. Svoje si tu našli tí, čo obľubujú technické cesty, tiež lezci „siloví“.
Už niekoľko rokov je však tunajšie lezenie obmedzené, keďže od roku 1994 je v účinnosti zákon (č. 287) o ochrane prírody a Beckovské bralo patrí k vyhláseným prírodným pamiatkam. Okrem iného tu hniezdia vzácne dravce. Povolenie môže vydať Krajský úrad v Trenčíne za špeciálnych podmienok. Ďalšou miestnym známou prekážkou je prístup ku skale iba zo súkromných pozemkov, na čo upozorňujú maľované výstražné tabule.
Na Beckovskom brale sú vytvorené desiatky ciest, zaujímavá je napríklad Šustrova cesta (VII), ktorá prechádza komínom. Jednou z najnovších ciest je Angelik (X–). Najťažšia, objavená Čechom Tomášom Pilhom v roku 1992 – Absolutní vědomí (X/X+) – nastupuje asi v troch štvrtinách skaly, takže už len dostať sa do výšky 40 metrov „sedmičkovou“ cestou si vyžaduje námahu. Za osem rokov bola prekonaná iba trikrát. (mkp)