Ktorého putujúceho by neprilákala ruina hradu na majestátnom brale, odkiaľ môže pozorovať dolinu Váhu, chrbty Malých a Bielych Karpát alebo pri pohľade na pár starých, spustnutých zemianskych domov v dedine vychutnávať históriu desiatok storočí? O hrade sa prvýkrát písomne zmieňuje začiatkom 13. storočia kronikár Bela III. – Anonymus, spomína ho ako „castrum Blundus“. V 12. storočí bol ešte vojenskou pevnosťou, mal zrejme čisto strategický význam (na pomedzí Trenčianskej a Nitrianskej župy). Aby bol hrad nedobytný, v severovýchodnej časti vykopali hradnú studňu.
Na súčasnej podobe hradu sa na prelome 14. a 15. storočia podieľali Stiborovci, ktorí pozvali majstrov z Európy a tí vytvorili nový dispozičný typ hradnej architektúry: dva paláce na severnej a južnej strane, kaplnka na východe a ochodza uzatvárajú centrálne nádvorie. Podobný typ nájdeme na Morave a v Čechách, ale na Slovensku je ojedinelý. Od požiaru v roku 1729 chátral, až v poslednom desaťročí ho zrekonštruovali a sprístupnili verejnosti. Zaujímavá je najmä kaplnka so zachovanými kamennými rebrami na strope a s ornamentmi na gotických oknách, kamenné cisterny na vodu a mohutná obranná veža, tzv. donjon – poznávací znak Beckovského hradu.
Hrad je otvorený od 1. mája od utorka do nedele v čase od 9.00 do 18.00 h.
Vstupné: deti do šiestich rokov zadarmo, deti od 6 do 15 rokov 10 Sk, osoby nad 15 rokov zaplatia 15 Sk.
V Ambroveckej kúrii priamo pod hradom je umiestnené múzeum oboznamujúce s históriou obce, vstup pre skupinu aspoň 10 osôb si možno rezervovať na telefónnom čísle 0834/77 987 217 – p. Ondrejovičová.