
FOTO - ARCHÍV
Toskánsko – rozprávkový svet, ktorý ulahodil očiam i duši miliónov turistov z celého sveta. Väčšinu roka slnkom zaliaty kraj patrí k najvyhľadávanejším oblastiam Európy. Jej pôvodnými obyvateľmi boli Etruskovia, ktorí sa usídlili v údolí rieky Arno už okolo roku 1000 p. n. l. Od nich pochádza i pôvodný názov Etruria. Medzi významné etruské mestá patrili Arezzo, Chiusi, Populonia, hlavne však Volterra, ktorá mala v tom čase viac ako 50 000 obyvateľov. Etruská kultúra, stará takmer tritisíc rokov, zanechala na území Toskánska magicky pôsobiace svedectvá Tomba Ildebranda, najimpozantnejšie etruské pohrebisko pri meste Sovana, alebo jaskynné obydlia pri meste Sorano – ktoré si nemožno nechať ujsť. Príjemné uvoľnenie uprostred etruskej kultúry nájdete južne od mesta Saturnia, v blízkosti starého mlyna. Termálna voda steká vodopádom Cascate del Molino do vaní z travertínu, pod tvorbu ktorých sa podpísala príroda a čas.
Nebolo by férové spomínať v spojení s Toskánskom len etruskú kultúru. Táto oblasť sa v našom povedomí spája predovšetkým s obdobím renesancie, ktorému kraľovali mestá Pisa, Lucca, Siena, predovšetkým však Florencia.
V roku 1434 sa začína vo Florencii obdobie vládnutia rodu Mediciovcov. Za vlády Lorenza di Medici (1449 – 1492), nazývaného Il Magnifico (vynikajúci), sa stáva Florencia duchovným a kultúrnym centrom Talianska. Aj jeho následníci, či už Cosimo I. di Medici, alebo Francesco I. pôsobili ako mecenáši. Obdobie ich vládnutia dodnes pripomína galéria Uffizi, v ktorej môžeme obdivovať diela autorov ako Michelangelo, Leonardo da Vinci, Raffael, Botticelli, Tizian, Veronese, Dürer, Rubens, Rembrandt a mnohí ďalší. Za obdobie tristo rokov sa vytvorilo obrovské kultúrne a duchovné bohatstvo. Zdvorilí, avšak rezervovanejší Florenťania sa s vami a s miliónmi turistov z celého sveta radi podelia. Je z čoho vyberať – Palazzo Vecchio, Piazza della Signoria s mýtickou trojicou Neptún, Michelangelov Dávid a Herkules, Baptistérium, Ponte Vecchio – most cez rieku Arno preslávený zlatníctvami a mnoho ďalších. Záleží už iba na vás.
Keď sa rozhodnete pokračovať v smere toku rieky Arno, dostanete sa do Pisy, ktorá bola hrdým historickým rivalom Florencie a ovládala toskánske mestá na kopcoch smerom na juh.
V období rozkvetu od 11. do 13. storočia bola Pisa obchodným impériom celého pobrežia Tyrrénskeho mora. Svedectvom obdobia rozkvetu je Campo dei Miracoli (Pole zázrakov), ktoré si vystavali bohatí mešťania z bieleho mramoru. Komplex budov tvorí Duomo (dóm), Campanile (šikmá veža), baptistérium a Campo Santo (cintorín Sväté pole) a zároveň symbolizuje kruh života (narodenie – život – smrť). Bezprostredné okolie šikmej veže je zatiaľ neprístupné pre rekonštrukčné práce. Ak patríte k nadšencom fotografovania, nemusíte sa obávať. Na Poli zázrakov sa zrodila nejedna neobyčajná fotografia a oplotenie nebolo nikdy prekážkou.
Vraví sa, že ráno je najkrajší pohľad ponad pahorky na mesto zo sivého mramoru, San Gimignano, nazývaného „stredoveký Manhattan“. Z pôvodných 72 obdĺžnikových veží, ktoré chránili stred mesta, sa zachovalo iba pätnásť.
Pisa, postavená z lesknúceho sa mramoru, vyniká v poludňajšom slnku. Siena, charakteristická odtieňmi okrovej a hnedej farby, harmonizuje so západom slnka.
Univerzitné mesto Siena, žijúce bohatým kultúrnym životom, sa preslávilo a to i ďaleko za hranicami Toskánska konskými dostihmi, nazývanými Palio.
Zo Sieny je to už iba kúsok do oblasti, v ktorej bije srdce čarovného Toskánska a ktorá sa vďaka svojmu vínu preslávila po celom svete. Vinice, olivové háje, nádherné cyprusmi a píniami obkolesené vidiecke sídla – to je Chianti. Chianti Classico sa stalo symbolom Toskánska a čierny kohút na hrdlách fliaš garantuje ich kvalitu už viac ako 70 rokov. Ak sa rozhodnete zavítať do tejto oblasti, určite sa vyberte do viníc, kde môžete ochutnávať tento lahodný mok počas celého roka. Uvidíte, že neexistuje nič lepšie ako dobrý toskánsky chlieb, čerstvo lisovaný olivový olej a k tomu pohár Chianti.