Orlov zvon. FOTO - AUTOR |
Množstvo reklamných neónov, vysvietených herní, kasín, sál, kde sú filmové festivaly, sa hemžia hazardnými hráčmi, snobmi aj kráskami.
Pasáži talianskeho hotela Belagio so zimnou záhradou dominuje zeleň a obrovský Orlov zvon, ktorému hovoria Zvon slobody. Zvon Spojeným štátom darovalo Taliansko a Philadelphia ho zase venovala Las Vegas. Mesto sa len tak hemží napodobeninami stavieb - Eiffelovou vežou, newyorským Empire State Building, ale aj Benátkami s gondolami.
V Las Vegas nie je nič dosť drahé na prilákanie bohatej smotánky i chudobnejších turistov. Pre všetkých platí - čas sú peniaze. My sme nemali ani jedno, ani druhé. Kasíno bola obrovská hala ako letecký hangár. Prítmie a množstvo hracích automatov. Obďaleč bola sekcia pre kartové hry, najmä poker, vedľa zas stáli stoly s ruletou či stoly potiahnuté zeleným súknom na kockové hry. Faktom je, že o možnosti prehry sa v lasvegaskom kasíne nehovorí.
Jednorukí banditi
Takú prezývku si vyslúžili hracie automaty. Po vhodení 5 alebo 25 centov či jedného dolára treba zatiahnuť páku a "hrať na klávesnici" automatu. Ak sa zastaví na naprogramovanom výhernom bode, začnú sa sypať mince. Desať-, päťdesiat- i stonásobné hodnoty tých, ktoré boli vložené. Keď zaznie nebeská hudba, pribehne sympatická dámska obsluha s plastovým vedierkom, do ktorého si výherca uloží mince. Je zaujímavé byť svedkom okamihu, keď 70-ročného muža pochytí pravá hráčska vášeň a na stôl s vervou hodí 200 dolárov. V kasíne vyhrávajú a prehrávajú všetky vekové kategórie, bohatší aj chudobní.
Ročne sa v kasínach Las Vegas premelie vyše 12 miliónov hráčov. Do pokladnice štátu Nevada uložia 1,2 miliardy dolárov. Málokto si však spomenie na Phila Metschana Tobina. Muža, ktorému môžu ďakovať za to, že 19. marca 1931 predložil návrh nevadskému parlamentu, aby zákonom oficiálne zlegalizovali hazardné hry.
ALEXANDER CIBULA
Benátky v Las Vegas. |