Všetko, čo sa na súkoch - trhoch predáva, láka farbami aj vôňami. Cukrovinky sú však neuveriteľne presladené, ale koreninám, ktoré sú zväčša dopestované v domácich záhradách, sa nedá odolať. |
Fes el-Bali je najstaršou z troch štvrtí najstaršieho marockého kráľovského mesta Fes, takzvanou medínou.
O tom, kto mesto založil, sa medzi odborníkmi stále vedú diskusie, isté však je, že okolo roku 800 už mesto fungovalo. Novšou štvrťou je Fes el-Jdid, ktorú založili v 13. storočí, a časť Ville Nouvelle s typickou koloniálnou francúzskou architektúrou so širokými ulicami, námestiami a parkmi.
Medína vo Fese je jedno z najväčších funkčných stredovekých miest na svete a mal by sem zavítať každý turista. Kto má rád prekrásne arabské rozprávky, bude nadšený, pretože vstúpiť do Fes el-Bali znamená zažiť arabský svet spred niekoľkých storočí na vlastnej koži. Na ploche 16 štvorcových kilometrov sa nachádza labyrint takmer desiatich tisícok uličiek, ktoré ako pavučina pretkávajú farbisté trhy, farbiarne koží, alebo vedú k nádhernej mešite.
Ako do medíny
Možno ste počuli historky o neodbytných otravovačoch, tzv. hustleroch. Keď sa na svoju obeť nalepia, nedajú pokoj, kým od nej niečo nevymámia. Nepomôže vám, ani keď sa budete snažiť zapadnúť do davu v miestnom oblečení. Hustleri spoľahlivo odhalia každého turistu a začnú na ňom neúnavne pracovať. Aby ste sa tomu vyhli, obstarajte si oficiálneho sprievodcu, či už na recepcii hotela, kde sa ubytujete, alebo v cestovnej kancelárii.
Oficiálny sprievodca má niekoľko veľkých výhod. Keď sa po medíne pohybujete s miestnym človekom, dá vám každý pokoj.
Ďalšou výhodou je, že sami by ste nemali šancu navštíviť to, čo chcete. Aj keby ste mali mapku, mnohé atraktívne obchodíky či miesta na mapách nie sú ani zaznačené.
Kvalitný akreditovaný sprievodca navyše poskytne mnoho cenných informácií o jednotlivých miestach a určite s ním nezablúdite.
Všetko má však dve strany mince, a tak si dajte pozor, aby vás sprievodca neťahal po obchodoch s kobercami, koreninami či tepanými taniermi. Vo všetkých obchodoch, do ktorých vás vovedie a vy niečo kúpite, má totiž slušnú províziu.
Mešity a medresy
Vo Fes el-Bali možno vidieť mnoho zaujímavostí. Z medres (škôl, kde sa vyučovala teológia, právo a arabská literatúra), ktoré sa v medíne nachádzajú, si nesmiete nechať ujsť Medresu Bú Inania. Táto škola zo 14. storočia patrí k najkrajším ukážkam merinitskej architektúry.
Neďaleko sa nachádza aj jedna z 350 mešít v meste - mešita Ash-Sherabliyn, ktorá sa pýši nádherným minaretom, obloženým zelenou mozaikou. Zelená je farbou islamu a na dverách či múroch Fes el-Bali prevládajú práve takéto odtiene.
Garbiarne
Možno najväčšou atrakciou medíny je návšteva tradičnej garbiarne. Spracovaná marocká koža patrila po stáročia k najcenenejším na svete. Osvedčené postupy, ktoré sa na spracovanie kože používajú dodnes, boli vyvinuté už v stredoveku.
Garbiarmi môžu byť výhradne muži a dodnes sú organizovaní v rámci stredovekých cechov. Muži iba v spodnej bielizni stoja často až po pás v zmesi vody, holubieho trusu, kravského moču, rybieho tuku, mozgu rôznych zvierat a rôznych kyselín. Na nechránenú hornú časť tela im páli africké slnko. Celý proces sa odohráva pod holým nebom a všade naokolo sa šíri silný zápach či už z kadí, v ktorých sú farbivá, alebo z odrezkov surovej kože a kúskov šliach a mäsa. Turisti preto dostanú zväzok silnej mäty, aby si ho pridržali pri nose a aspoň tak oklamali čuchové bunky.
Keď si na zápach trochu zvyknete, oplatí sa popozerať po kožených výrobkoch, ktoré vyrábajú ďalší majstri a predávajú v blízkosti garbiarne. Aj keď mnohé tašky, bundy či čiapky vám budú známe z iných obchodíkov, typické kožené papuče - babouche - zoženiete iba tu.
Po návšteve garbiarne si treba vychutnať ešte jednu tradíciu - sadnúť si v medíne do čajovne a dať si silný, opojný čaj s množstvom mäty a cukru. Miestni ho volajú aj berber whisky, ale jeho účinky sú povzbudzujúce.
PETER KOUTNÝ
FOTO - AUTOR
(Pripravené v spolupráci
s CK Victory Travel.)
Spracovávanie kože z výšky. |