Spojené štáty totiž nechcú únii predĺžiť lehotu na zavedenie pasov s biometrickými údajmi, ktoré mienia požadovať od 26. októbra. Slovenska sa problém do veľkej miery netýka, pretože na jeho občanov uplatňujú USA vízovú povinnosť.
EÚ listom požiadala minulý týždeň americký Kongres o predĺženie októbrovej lehoty do 26. augusta 2006, prvá odpoveď ju však nepotešila.
Čo sa týka vašej výzvy, aby Kongres zvážil druhé predĺženie októbrového termínu, musím vás informovať, že takýto výsledok je nepravdepodobný, napísal v odpovedi predseda právneho výboru amerického Kongresu James Sensenbrenner.
Vzhľadom na rastúce obavy americkej verejnosti i väčšiny členov Kongresu ohľadne zraniteľnosti amerických hraníc by takéto rozhodnutie bolo podľa neho veľmi ťažké dosiahnuť.
Silne odporúčam, aby Európska komisia plánovala (ďalšie kroky) bez očakávania, že dôjde k predĺženiu lehoty, a nabádala členské štáty, aby urobili všetko pre splnenie (amerických) požiadaviek, píše v liste americký kongresman.
Hovorca EK Friso Abbing síce označil odpoveď za predbežnú, komisia je však podľa neho potenciálne znepokojená a sklamaná. Budeme naďalej presadzovať náš postoj, pretože si myslíme, že máme rozumné argumenty, dodal hovorca.
Komisia tvrdí, že po technickej stránke budú všetky členské štáty EÚ na zavedenie čipov s digitálnou fotografiou tváre do svojich pasov pripravené až v auguste 2006, od leta 2008 zavedú potom do pasov aj odtlačky prstov. Neskoršiu pripravenosť podľa nej spôsobilo aj čakanie na technické požiadavky Medzinárodnej organizácie pre civilné letectvo (ICAO).
Američania, ktorí už raz termín predĺžili, však plánujú vyžadovať bezpečnejšie biometrické pasy od 26. októbra 2005. Bez elektronicky snímateľných biometrických údajov v pasoch chcú americké úrady vyžadovať víza aj od cestujúcich z tých európskych krajín, ktoré majú s USA bezvízový styk.
Je medzi nimi aj 15 z 25 členských štátov únie (14 starých okrem Grécka a z nových Slovinsko). Americký termín je však zatiaľ schopných splniť len asi šesť, ostatným hrozia víza.
Komisia bude podľa hovorcu v najbližších dňoch skúmať praktické dôsledky vzniknutej situácie i možné odpovede, vrátane uplatnenia princípu reciprocity voči USA.
K požiadavke biometrických pasov pristúpil Washington po teroristických útokoch z 11. septembra 2001. USA už raz vlani predĺžili lehotu a začali brať odtlačky prstov a digitálne fotiť cestujúcich priamo pri vstupe na americké územie.