Začiatkom minulého storočia boli skokanské mostíky na Slovensku veľmi populárne a dokázali si ich vybudovať športovci v mnohých mestách. Dnes sa z nich uchovalo iba torzo. Múzeum telesnej kultúry preto otvorilo v priestoroch stálej expozície lyžovania na Slovensku v Kremnici výstavu s názvom Skokanské mostíky miznú.
Ako nám povedala Daniela Bednářová z informačného centra v Kremnici, je to retrospektívny pohľad do staršej i nedávnej histórie slovenských mostíkov. Výstava mapuje históriu od roku 1911, keď bol vo Vysokých Tatrách postavený prvý skokanský mostík. V nasledujúcich rokoch sa vybudovalo niekoľko desiatok mostíkov rôznych parametrov v mnohých slovenských mestách - Ružomberku, Žiline, Kremnici, Košiciach, Prešove, Bratislave a v ďalších mestách. V súčasnosti je situácia úplne iná - funkčné mostíky majú už iba tri lokality.
Výstava zoznamuje návštevníkov nielen s jednotlivými zaniknutými mostíkmi, ale aj s osobnosťami tejto obľúbenej disciplíny klasického lyžovania. Samostatná časť je venovaná majstrovstvám sveta v roku 1970, ktoré sa konali vo Vysokých Tatrách, alebo medzinárodným pretekom FIS v roku 1935. Nechýbajú ani preslávené skokanské lyže, na ktorých prileteli Slovensku medaily. Najväčší záujem je nepochybne o skočky K. Kodejška - člena Dukly Banská Bystrica, na ktorých si v roku 1975 doskočil po titul majstra sveta.
Výstava potrvá do 1. mája a je otvorená denne okrem nedele. (eta)