
Pripravené v spolupráci so Združením
pre rozvoj a zviditeľnenie miest a obcí Slovenska
Obec sa nachádza v severnej časti Pohronskej pahorkatiny a Podhronské-ho Inovca v doline ľavostranného prítoku Hrona približne desať kilometrov od okresného mesta Zlaté Moravce.
Prvá písomná zmienka o obci sa datuje už v roku 1209, kedy patrila opátstvu vo Svätom Beňadiku. Traduje sa, že pôvodné pomenovanie „Chorad“ označovalo osadu na stráži na hranici medzi panskou nížinou a začínajúcim sa podhorím. Z histórie možno spomenúť, že obec od roku 1326 patrila zemanom z Čaradíc, neskôr panstvu Gýmeš, koncom 17. storočia potom panstvu Zlaté Moravce a za zmienku stojí aj fakt, že v roku 1618 obec ovládli Turci.
Vinohradníctvo a poľnohospodárstvo tvorili prevažnú časť činnosti jej obyvateľov. Napokon v súčasnej do-be sa oživuje stará tradícia krojového sprievodu spojeného s poďakovaním za úrodu, tzv. roľnícka nedeľa vždy v prvú októbrovú nedeľu. Vinohradníctvo sa dostalo aj do erbu Čaradíc, ktorý pozostáva z dvoch skrížených dvojzubých strieborných vinohradníckych kopáčov so zlatými poriskami. Nezostalo však len pri poľnohospodárstve, v 19. storočí sa do obce dostala aj priemyselná výroba, v Čaradiciach vyrástla papiereň a skláreň.
Pri návšteve obce netreba zabudnúť na niektoré uchované pamiatky. Nachádza sa tu historicky hodnotný klasický Trojičný stĺp zo začiatku 19. storočia, v blízkosti rekreačného strediska Čaradice možno obdivovať lovecký kaš-tieľ postavený v prvej polovici 19. storočia a dominantou obce je aj rímsko-katolícky kostol Panny Márie - Pomocnice kresťanov z minulého storočia spolu so súsošiami na stĺpoch nachádzajúcimi sa v areáli kostola. Ako pamiatka na vysviacku kostola - 24. mája 1949 - sú vždy v poslednú májovú nedeľu v Čaradiciach hody.
Netreba zabúdať ani na oddych v okolí Čaradíc. Na severozápadnom konci obce sa nachádza už spomínané Rekreačné stredisko Čaradice spolu s kúpaliskom. Priamo od areálu vedie napríklad turistický chodník na Inovec a ako potvrdzujú obyvatelia obce, okolité lesy patria medzi vyhľadávané hubárske miesta.