
FOTO - AUTOR
V súlade staoistickou vierou v záhrobný svet, ktorý však nestráca spojenie s pozemským životom, nariadil prvý čínsky cisár Čchin Š‘chuang, ktorý zomrel v roku 210 p. n. l., aby kjeho hrobke postavili sochy osobných strážcov v životnej veľkosti. V ich vernej podobe. Jeho hrob teda strážilo vyše 7000 vojakov generálov, lukostrelcov, jazdcov a elitných bojovníkov. Do hrobky sa však museli vmestiť aj kone, pretože vedenie štvorzáprahu patrilo k šiestim umeniam, ktoré musel vznešený človek v starej Číne ovládať.
Terakotová armáda patrí popri čínskom múre a Zakázanom meste k najvýznamnejším čínskym pamiatkam. Jej objavenie sa považuje za jeden z najhodnotnejších objavov 20. storočia. Najväčšiu časť tohto veľkolepého a úžasného umeleckého diela objavili len nedávno, v roku 1974, miestni roľníci pri vŕtaní studne neďaleko Si-anu, vzdialeného necelých tisíc kilometrov od Pekingu. V podzemnej hrobke s rozmermi 210 x 60 metrov, vhĺbke 5-7 metrov sa ukrýva celý peší pluk, vyše šesťtisíc vojakov zoradených v štvorstupoch, ktorí vytvárajú jednoliatu bojovú zostavu. Medzi zástupmi a formáciami vojakov boli postavené tri metre vysoké múry. V druhom nálezisku, ktoré objavili v roku 1976, sú zoradené bojové vozy a jazdectvo (približne 1000 sôch) a vtretej, najmenšej hrobke, je hlavný štáb armády - 68 generálov a dôstojníkov.
Všetky sochy sú tvárami obrátené na východ a ich výška sa pohybuje v rozmedzí 1,80 m a 1,96 metra. Sú zoradené podľa vojenských hodností. Všetci vojaci majú individualizované črty a výrazy tváre, zatiaľ čo telá pravdepodobne vyrábali sériovo. V celom objekte teda nenájdete dve rovnaké sochy. Postavy pôsobia na prvý pohľad ako živé.

FOTO - AUTOR
Terakotová armáda dnes vytvára jedno veľké múzeum, neustále plné turistov z celého sveta, pre ktorých je jedným z hlavných cieľov po potulkách nekonečnou Čínou.
Na vstupnom nádvorí je budova múzea a tri haly. Tu je popísaná celá história objavenia armády, vystavujú tu rôzne exponáty a objavy zvykopávok ako nádoby, zbrane, doplnky pre vojakov a niekoľko najlepšie zachovaných sôch, z ktorých najhodnotnejšie sú dva kompletné konské štvorzáprahy s vojakmi v plnej zbroji. Haly 1, 2 a 3 sú vlastne miesta objavov a vykopávok, nad ktorými postavili kryté haly. Zabezpečila sa tým ochrana celého diela, všetky sochy zostali na mieste vykopávok a pre archeológov vznikol priestor, kde môžu ďalej nerušene pracovať. Odhaduje sa, že vykopávky budú trvať ešte minimálne desať rokov.
Najväčšia a najzaujímavejšia je hala č. 1, kde je najviac vojakov. V celom objekte je zákaz fotografovania, ktorý sa však nerešpektuje. Prehliadka komplexu zaberie asi 3 - 4 hodiny.
Z Pekingu sa dá do 980 km vzdialeného Si-anu najlepšie dostať vlakmi, ktoré chodia pomerne často a pravidelne. Cesta trvá 14 hodín. Za lístok zaplatíte podľa triedy. Najhoršia je hard seat - sedadlový vozeň bez miestenky bez klimatizácie. Soft seat je to isté, ale s miestenkou. Hard sleeper je ležadlový vozeň, kde je v každom kupé 6 postelí, tri a tri nad sebou, žiadne kupé však nemá dvere, ale je tam relatívne čisto. Najlepší je soft sleeper, kde sú štyri postele v kupé, ktoré sa dá zamknúť, je dosť drahý. Na takúto dlhú cestu je najvhodnejší hard sleeper za 256 Y.
Autor: Ladislav Suško