Cesta a doprava:
Priamo do egyptskej Hurghady si pohodlne odletíte z bratislavského letiska M.R. Štefánika. Vzhľadom na nepriaznivé februárové počasie sme ešte hodinu sedeli v lietadle pokým sa očistí od snehu letisková dráha. Let prebiehal v úplnej pohode s tureckou posádkou a pristátie bolo hladšie ako brzdenie vodičov MHD v Bratislave.
Doletíte na letisko a tu sa začína mierne organizovaný chaos. Je dobré mať v pase už nalepené turistické vízum (vybaví za vás CK + pas musí mať platnosť aspoň 3 mesiace po odchode z Egypta), vyplníte „pobytovú kartu“ a po zbežnej prehliadke strapatým uniformovaným egyptským mužíkom idete dovolenkovať. Po výstupe z letiskovej haly sa na vás vrhne skupinka miestnych mladíkov s ponukou odvozu batožiny na autobusovú stanicu (za cenu 50 LE – 300,-Sk), ktorá je vzdialená asi 150 metrov. Tam vás delegátka zadelí do autobusov a ste rozvezení do hotelov.
V hoteli vás privítajú vždy usmiate tváre personálu, na recepcii dostanete kľúčik od izby (radšej nech ho pýta usmiata žena, lebo vám hneď dajú lepšiu izbu s krásnym výhľadom) a idete sa ubytovať. Trochu malé nedorozumenie vzniklo pri dovezení batožiny pikolíkmi na izbu, nakoľko sme na ňu čakali vyše pol hodiny. Po 4 hodinovom lete, letiskovom chaose, ceste autobusom na hotel a máte na hodinkách asi 2:30 ráno, tak sa tešíte na sprchu a spánok.
Doprava v Egypte je zvláštna kapitola. Naši policajti by nestačili vypisovať pokuty ani keby mali rúk ako chobotničky. Jazdí sa skoro bez zjavných pravidiel, bez smeroviek a jasnej prednosti v jazde. Jednoducho vodič zatrúbi, čím ohlási zmenu smeru a odbočí si. Na 3 prúdovke sú v pohode aj 4 autá vedľa seba, vzdialené na pár centimetrov od svojich spätných zrkadiel. Niektoré autá bežne jazdiace by u nás nevykúpili ani na šrotovisku. Na druhej strane tu nájdete aj nové modely zahraničných značiek v plnej výbave. Jazdí sa systémom, plyn, brzda, plyn, brzda, klaksón, odbočenie, brzda, plyn.... Prechody pre chodcov sú väčšinou neznámy pojem a tak sa cesta prechádza práve tam, kde sa chodec momentálne rozhodne. Keď som videl ako náš vodič dodávky medzi nimi kľučkoval dostal od nás zaslúženú prezývku – Schumacher.
Výlety:
Pokiaľ dovolenkuje v Hurghade určite musíte ísť na výlet ponorkou Sindbad. Jedná sa o cca 3 hodinový výlet za 50 USD (na osobu), kde máte v cene plavbu po mori k mólu s ponorkou a hodinový ponor 22 metrov v Červenom mori pri krásnych koráloch, kde vám bude pred okienkom ryby kŕmiť potápač. A pustia vás sadnúť si aj vedľa kapitána. Vaše fotoaparáty a kamery sa minimálne pol hodinu nezastavia.
Ďalšia s obľúbených atrakcii sa vyplatí ísť na štvorkolky. Odvezú vás do beduínkej osady a tam sa na vyhradenom území budete preháňať po púšti. Ak ste jedna osoba na štvorkolke tak si zaplatíte 25 USD, ak dve tak 30 USD.
Medzi najzaujímavejšie a najobľúbenejšie „spoznávačky“ určite bezpochyby Luxor. (80 USD na osobu). Od Hurghady je to síce 250 km a únavná cesta, ale pre milovníkov umenia a egyptológie je to krásny zážitok. V cene máte aj prehliadku alabastrovej dielne a výrobne papyrusu. Pár turistov sa síce sťažovalo na to, že na samotnú prehliadku hrobiek mali len 45 minút! (čo je určite veľmi málo) ale je to asi individuálne podľa daného delegáta.
Ostrov Giftun je lahôdka pre milovníkov chutných rýb a podmorského sveta. Cesta loďou na samotný ostrov, potápanie a šnorchlovanie. Potom vás pohostia obedom z pečených rýb a po obede si idete zase zmočiť plavky ku korálovým útesom a pokochať sa životom pod vodou. Oplatí sa pouvažovať aj o kúpe vodotesného fotoaparátu. Pre lenivých sú k dispozícii v predaji aj viac či menej vkusné pohľadnice. Ale vlastné fotky sú vždy len vlastné fotky.
Minitip: pokiaľ sa chcete len šnorchlovať a len za pár LE (10-20 LE). Stačí ak si pri svojom hoteli požičiate šnorchlovaciu výstroj (okuliare, trubicu a plutvy) a hor sa do vody na vhodnom mieste na pláži. Personál alebo zbehnutejší turisti vám ochotne radi poradia kam.
Personál hotela a animátori:
Tu do slova a písmena platí zlaté heslo: „Náš zákazník, náš pán“. Preto sa celý personál (čašníci, pikolíci, upratovači ,....) snaží, aby ste sa cítili čo najpríjemnejšie. Keď napríklad necháte upratovačovi pár drobných budete mať vždy pekne čisto.
Animátori sú zvláštna kategória personálu, ktorá sa všemožne snaží dostať vás na čo najviac platených či neplatených sprievodných akcii (plážový volejbal, výuka brušných tancov, masáže, fitness centrum, šnorchlovanie, ...). S jazykovou bariérou si nemusíte robiť problémy nakoľko v pohode zvládajú základy angličtiny, nemčiny, ruštiny a aj češtiny. Hneď sa vás začnú pýtať ako sa máte, odkiaľ ste a či nemáte záujem ísť tam a tam a robiť to a to – a hlavne to čo akurát ponúkajú (vraj vždy v uvádzacích cenách).
Slovenskí turisti sú u personálu pomerne obľúbení, nakoľko sa k nim na rozdiel od Nemcov nesprávame ako ku sluhom. Väčšinou sú animátori a čašnici prístupní na žartíky a keď si vás obľúbia určite nebudete v jedálni bez povšimnutia a chvíľu po usadení sa za neprestretý stôl máte pred sebou čistý príbor a objednané nápoje. Animátor vám napríklad po pár dňoch veselej konverzácie vybaví aj kamarátsku cenu na masáž. Tiež ovládajú základné frázy v každom jazyku najčastejšie chodiacich hostí (napr. kamarát taky rád, máš krásne oči, achoooooj, odkiaľ si?,...).
Biznis je biznis:
A ten na egyptských obchodníkov platí na 100%. Okrem obchodov s potravinami (nie trhy) a v lekárňach (vraj) vás čaká neustále zjednávanie cien. Pokiaľ sa rýchlo podvolíte nielen že si vyslúžite tiché pohŕdanie od predavača, ale niekoľkonásobne preplatíte daný tovar. S priateľkou sa nám osobne pri nákupe papyrusov osvedčila taktika ísť sa večer pozrieť do papyrus shopu a len naoko nezáväzne si ich obzrieť a porozprávať sa s predavačom. Až po cca 20 minútach sme prejavili záujem o kúpu a ten bol potom oveľa prístupnejší ma nižšie ceny. V iných obchodoch sme hrali hru – „dobrý a zlý“. Jeden má záujem o tovar a druhý partner to mrzuto neguje. Aby predavač presvedčil aj druhého partnera vytiahne lepší tovar a tiež vo vidine radšej menšieho zisku ako žiadneho, radšej dá nižšiu cenu. Aj keď sa vždy tvária ako keby ste ich deťom nižšou cenou zobrali večeru od úst, majú do šikovne spočítané a aj tak na vás vždy zarobia. Je to jednoducho také malé divadlo - kto z koho.
Suma sumárum: Pokiaľ sa chcete vyhnúť neustálemu zjednávaniu cien a ušetriť financie, počkajte si na cestu spať a na letisku si v kľude nakúpite v duty free shopoch. Ale okrem papyrusoch, lebo tam nemajú pekné motívy a ani kvalita nie je veľmi valná. Tam sú ceny pevné.
Zdravotné problémy:
Je nemilým zvykom pre neafrických návštevníkov dostať počas pobytu zažívacie problémy. Najčastejšie sa môžu vyskytnúť z dosiaľ neznámeho jedla, nelúpaného ovocia a vody z vodovodu. Nakoľko v Egypte platia iné hygienické normy pre bežne tečúcu vodu (platí aj pre hotely) je vhodná len na bežnú hygienu. Na pitie sa odporúčajú balené stolné vody (najvhodnejšia je minerálka), čaj a káva. Samozrejme, že sa dajú tieto nemilé problémy minimalizovať - a to silným alkoholom (52% slivovica je jeden z tipov). Aj keď mňa osobne neušetrila dvoch dní črevných problémov na izbe a diéte, vo väčšine prípadov určite pomôže. „Ranný frťan“ na lačno vydezinfikuje a po čase aj chutí J. Musím upozorniť, že naše domáce lieky na zažívacie problémy sú neúčinné a je nutné kúpiť miestne. Ak máte len hnačku postačí liek Drotazide (1 tab. x 4 denne po jedle), ak aj zvraciate kúpte si aj Primperan (1 tab. x 3 denne pred jedlom) a Streptoquin (2 tab. x 3 denne po jedle). Celé vás to od chamtivého lekárnika výjde na cca 50 LE (cca 300,-SK), ale na zdraví sa neoplatí šetriť. Zapíjajte anízovým čajom a minerálkou. Dĺžka priebehu liečby je u každého individuálna, niekomu to zaberie skoro na počkanie, iný zaľahne na pár dní.
Kedy do Egypta:
Pre tých čo nemajú radi horúčavy je asi najvhodnejší termín február – marec a potom október – november. Počas sezóny sú to únavné teplá a výlety do rozpálenej púšte sú utrpenie.
Spojenie a kontakt domov:
- email: každý väčší hotel má internet café - cena je asi 10 LE na 15 minút, čím dlhšie ste pripojený, tým je to lacnejšie.
- mobil: pri aktivovanom roamingu si môžete zvoliť z dvoch mobilných sietí Vodafone a MobiNil (oba majú typ siete GSM 900). Ak máte automatické vyhľadávanie siete, nájde vám väčšinou MobiNil
Vodafone: SMS – 10.83,- Sk, volanie na Slovensko – 81.26,- Sk
MobiNil: SMS – 11.33,- Sk, volanie na Slovensko – 83,82,- Sk
- pošta: pohľadnica stojí cca 1 LE a poštová známka je jednotná – stojí 1.25 LE. Rátajte s tým, že pohľadnica pocestuje domov 14 dní. V hoteloch je zvyčajne poštová schránka pri recepcii, v meste je lepšie sa opýtať miestnych, lebo schránky nemajú jednotný tvar a ani farbu.
Peniaze a cennosti:
Vhodné je doniesť si ako hotovosť USD a EURO. V každej zmenárni s nimi budete mať najmenej problémov a je tam relatívne vyrovnaný kurz (cca 1 USD = 6 LE). Dobrým zvykom je mať na hotelovej izbe (***** hotel) vlastný trezor. Náš bol hojne využívaný, hlavne na pasy, letenky, hotovosť, šperky a prípadne fotoaparát. Aj keď nikdy nič nezmizlo, treba dbať na prevenciu. Taktiež je lepšie na ulici mať na sebe čo najmenej cenností (platí hlavne pre ženy).
Keď sme v núdzi:
- pokiaľ cestujete s CK je dobré pri akýchkoľvek problémoch čo najskôr kontaktovať prideleného delegáta.
- turistická polícia: 126
- polícia: 122
- prvá pomoc: 123
- Slovenská ambasáda:
3. Adel Hussein Rostom, Dokki, Giza
Ramses Post Office P.O.Box 450/11794, Cairo Egypta
Tel: 0020/2/ 33 58 240, 33 57 544, Fax: 0020/2/ 33 55 810
e:mail: zukahira@tedata.net.eg
Fotografie:
- z Hurghady – TU
- pohľadnice Egypta - TU
Poďakovanie:
- CK Kartago Tours za organizáciu
- delegátke Petre Michkovej za profesionálny prístup
Autor: článku a fotografii
:myshoun: