Na jeho záchrane sa od roku 1998 aktívne podieľa Nadácia pre záchranu kultúrneho dedičstva. Jej cieľom je spomaliť proces degradácie hradu spôsobený najmä poveternostnými vplyvmi, asanovať a konzervovať jeho najohrozenejšie alebo najvzácnejšie časti a zaistiť bezpečnosť návštevníkov.
Nadácia začala na záchrane hradu pracovať v rokoch 1998 a 1999 architektonicko-historickým výskumom, ktorý do značnej miery objasnil stavebný vývoj a hodnoty pamiatky. V tejto etape sa vyšpecifikovali najhodnotnejšie a najstaršie časti - románske hradby a veže horného hradu, unikátna neskororománska kaplnka s emporou, neskôr zaklenutá a nadstavovaná, ktorá je jedinou hradnou kaplnkou na Slovensku z tohto obdobia.
Počas ďalších rokov brigádnici uvoľnili zával do horného hradu zabraňujúci pohybu návštevníkov a upravili prístupové chodníky pre bezpečnejší pohyb návštevníkov. V priestoroch predbránia umiestnili informačnú tabuľu o histórii hradu a projekte záchrany. Ďalší dobrovoľníci pokračovali v odpratávaní a triedení sutiny na hornom nádvorí, čím pripravili stavebný materiál na ďalšie použitie.
Výdrevou podopreli ohrozené dverové otvory a klenbu na fasáde kaplnky, ktoré neskôr nahradili kamenným murivom. Pultovými strechami prekryli románsku hranolovú vežu a apsidu kaplnky. Reštaurátorský tím odborne odkryl stredovekú nástennú maľbu v apside kaplnky s výjavom ukrižovaného Krista a troch ženských postáv. Maľbu po odkrytí upevnili k podkladu, očistili a zdokumentovali.
Brigádnikom pomáhali aj členovia občianskych združení z hradov Sklabiňa a Lietava, ktorí majú skúsenosti s prácami na ich záchrane. Na renesančnom paláci pomocou výškových prác na lane domurovali parapet a podmurovaný pilier staticky narušeného otvoru. K stabilizácii prispelo aj stiahnutie piliera kovovými tyčami.
V tom istom roku statické poruchy nasmerovali aktivity najmä na riešenie problémov objektu predbránia, ktoré vzniklo vo viacerých stavebných etapách v 15. až 17. storočí navyšovaním podlaží. Napriek zásahom sa však nárožie zrútilo.
V otázke riešenia nového vstupu do hradu sa pristúpilo k radikálnemu rozhodnutiu, ktoré bolo vzhľadom na vzniknutú situáciu najbezpečnejšie - riešiť vstup do hradu cez pôvodnú vstupnú bránu nad priekopou. Tomu sa podriadili ďalšie aktivity. Súčasne sa realizovali práce na obnažovaní piliera padacieho mosta.
Významnú podporu miestnych obyvateľov projekt preukázal počas organizovania letného tábora Stromu života v lete 2004, keď sa mladým dobrovoľníkom podarilo presvedčiť miestnu komunitu a v kaplnke hradu sa uskutočnila poľná nedeľná Svätá omša.
(Úryvok z časopisu Krásy Slovenska č. 3-4/2005 - rubrika HRADY A ZÁMKY.) Krátené.