Začala tam totiž blokáda ciest, na viacerých miestach sa obnovili masové protesty a celkovo tam eskaluje napätie. Podľa informácií MZV SR tiež v Bolívii existuje riziko prepuknutia ozbrojených nepokojov. Informovali o tom z Tlačového a komunikačného odboru MZV SR.
Dôvodom protestov v Bolívii je spor medzi vládou a opozíciou v otázke zákonov týkajúcich sa ťažby ropy a zemného plynu. Opozícia žiada, aby ťažobné firmy spravované štátom alebo jednotlivými regiónmi, boli zaťažené 50-percentnými odvodmi. Parlament zatiaľ schválil odvody iba vo výške 18 percent.
Bolívijský prezident Carlos Mesa 7. marca po niekoľkých dňoch hromadných protivládnych protestov v krajine podal demisiu do rúk predsedu parlamentu. Svoj krok zdôvodnil tým, že sa Bolívia v dôsledku cestných blokád stala prakticky neovládateľnou. Mesa, považovaný za umierneného intelektuála, odmietol nasadiť proti demonštrantom poriadkové sily. Odvážnym postupom sa prezidentovi podarilo posilniť svoje pozície a oslabiť vplyv opozície a vodcu pestovateľov rastliny koka Eva Moralesa, ktorý v uplynulých dňoch prostredníctvom blokády diaľnic takmer úplne ochromil život v juhoamerickej krajine. Morales však avizoval ďalšie cestné blokády a označil prezidentov zámer odstúpiť za vydieranie. Mesa povedal, že Morales svojimi vyhrážkami ohrozuje sociálny zmier v krajine a v takejto atmosfére nie je ochotný vládnuť. Členovia bolívijského parlamentu ho však vo funkcii prezidenta potvrdili.