Zavinil to nový zákon o podmienkach premávky vozidiel na pozemných komunikáciách, ktorý zrušil doterajšie predpisy. "Nový zákon odkazuje v niektorých paragrafoch na vykonávacie predpisy, ktoré ešte ministerstvo dopravy nevydalo," hovorí Martin Korch z trnavského policajného prezídia.
Podľa Korcha policajti na cestách nekontrolujú technický stav, lebo nemajú podľa čoho sankcionovať. "Takže sa venujú hlavne porušeniam pravidiel, čiže bežným priestupkom," hovorí. Podľa Korcha nemôže policajt vziať ani osvedčenie o vozidle, čiže technický preukaz. "Nemá podľa čoho," hovorí Korch.
Vedenie ministerstva dopravy včera rokovalo s policajtmi a podľa hovorcu ministerstva Tomáša Šarlušku môžu policajti pokutovať za niektoré nedostatky na autách podľa iných paragrafov zákona, lebo "v zákone je napísané, ako je vodič povinný pripraviť auto pred jazdou".
Tvrdí, že včera sa s policajtmi dohodli, že všetko "bude pokračovať ako doteraz, bude aj pokutovanie a my urýchlene vydáme aj vyhlášku".
Policajti však už pravdepodobne nebudú môcť na cestách kontrolovať technický stav áut tak ako doteraz.
"Na to sú predsa Stanice technickej kontroly," hovorí Šarluška. Myslí si, že kontrolovať technický stav nie je povinnosťou policajtov, keďže kontrolou STK musia prejsť staršie autá každé dva roky. STK dá vodičovi nálepku, že auto prešlo.
Policajti budú môcť kontrolovať, či vodič túto nálepku má, ale technický stav už nie. "Bude to postavené na iných princípoch, podobne ako v Európskej únii," hovorí Šarluška.
Autor: rf