Poloha: Štiavnické vrchy - centrálna časť. Východiskový a cieľový bod: Námestie Sv. Trojice, Banská Štiavnica, zastávka SAD, parkovisko. Časový rozvrh: Námestie Sv. Trojice - Úvozná ulica 1/2 h - Glanzenberg 1/2 h - Námestie Sv. Trojice 1/2 h. Spolu: 1 1/2 h. Prevýšenie: 200 m.
Náročnosť: Nenáročná trasa prechádzajúca časťou Banskej Štiavnice s typickým baníckym osídlením a lokalitami s povrchovým dobývaním rúd a archeologickými vykopávkami. Na viacerých miestach sa otvárajú výhľady na Banskú Štiavnicu a jej okolie. V prípade dobrej viditeľnosti vidieť aj vzdialenejšie pohoria (Poľana, Nízke Tatry, Veľká Fatra). Náučný chodník Staré mesto - Glanzenberg je v súčasnosti v rekonštrukcii, a tak sa na trase môžu vyskytnúť problémy s orientáciou. Chodník čiastočne kopíruje trasu bývalého Náučného chodníka Staré mesto, ktorý viedol zo sedla Červená studňa. Zatiaľ neznačkovaná trasa je nenáročná a vhodná aj pre deti a starších ľudí.
Základná trasa: Trasa sa začína na Námestí Sv. Trojice (600 m) v centre mesta Banská Štiavnica s dominantným morovým stĺpom od D. Stanettiho. Z námestia prejdeme popri Kostole sv. Kataríny z konca 15. storočia k budove Štátneho banského archívu (tzv. Fritzov dom), v ktorej v minulosti sídlili niektoré katedry Baníckej akadémie.
V dolnej časti Radničného námestia je na dlažbe vyznačený svetlý štvorec, ktorý ukazuje na miesto, kde bola tzv. Kaufhaus šachta. V minulosti bola spojená so štôlňou Glanzenberg, jednou z expozícií Slovenského banského múzea. Strmším stúpaním sa po Hornej Ružovej ulici a Vodárenskej ulici dostaneme na začiatok Úvoznej ulice, ktorá takmer po celej dĺžke prechádza popod a pomedzi stredoveké haldy. Navŕšili ich tu baníci pri ťažbe rudy zo žily Špitaler.
Na konci Úvoznej ulice odbočíme doľava a krátkym stúpaním vyjdeme na plošinu vytvorenú pri dobývaní rúd. V tejto časti trasy sa ponúkajú pekné výhľady na Kalváriu. Povrchové dobývanie sa uskutočňovalo ručne, avšak časté bolo i dobývanie ohňom. Stredne náročným stúpaním prídeme na spodný val pôvodného stredovekého opevnenia oporného bodu Staré mesto. Pokračujeme severozápadným smerom a asi po 1 km sa dostaneme na miesto, z ktorého vedie západným smerom cesta do sedla Červená studňa.
My sa však vydáme južným smerom na trasu, ktorá vedie cez archeologické náleziská a smeruje späť do mesta. Najprv prekonáme val z 13. storočia a po krátkom stúpaní dosiahneme vrchol vrchu Glanzenberg (793 m), na ktorom v 10. storočí stála jedna z najstarších osád na území dnešnej Banskej Štiavnice so slovanským názvom Bana. Návštevníci tu môžu vidieť niektoré odkryté pôdorysy budov z 12. až 16. storočia. Po ich prehliadke prejdeme cez malé sedlo, kde na povrch vychádza žila Bieber. Onedlho sa dostaneme do lokality Kostolík, kde sa v súčasnosti uskutočňujú archeologické vykopávky. Odtiaľto postupne klesneme a prejdeme okolo odkrytých objektov obytného a hospodárskeho charakteru. Čaká nás prudšie klesanie k vyhliadkovému bodu s nádherným výhľadom na mesto.
Trasa sa vracia na plošinu nachádzajúcu sa nad Úvoznou ulicou, odkiaľ sa dostaneme po ceste známej z úvodu výletu na Námestie Sv. Trojice v centre mesta Banská Štiavnica. Po príjemnej prechádzke dobre padne občerstvenie v niektorej z kaviarní alebo reštaurácií alebo návšteva Hellenbachovho domu (tzv. Berggericht). Pôvodne slúžil Banskému súdu, neskôr patril Baníckej a lesníckej akadémii. Dnes je v ňom expozícia Slovenského banského múzea a informačné centrum Geopark.
(Turistický sprievodca Štiavnické vrchy - Slovenské stredohorie z edície S batohom po Slovensku)
Viac sa dočítate v novom turistickom sprievodcovi Štiavnické vrchy
(Slovenské stredohorie), ktorý vyšiel vo vydavateľstve DAJAMA v slovenskom, nemeckom, poľskom a anglickom jazyku.
Vydavateľstvo DAJAMA, Ľubľanská 2, 831 02 Bratislava, tel. 02/4463 1702, info@dajama.sk, www.dajama.sk