SME

Banská Štiavnica - náučný chodník Staré mesto-Glanzenberg

Poloha: Štiavnické vrchy - centrálna časť. Východiskový a cieľový bod: Námestie Sv. Trojice, Banská Štiavnica, zastávka SAD, parkovisko. Časový rozvrh: Námestie Sv. Trojice - Úvozná ulica 1/2 h - Glanzenberg 1/2 h - Námestie Sv. Trojice 1/2 h. ...

Poloha: Štiavnické vrchy - centrálna časť. Východiskový a cieľový bod: Námestie Sv. Trojice, Banská Štiavnica, zastávka SAD, parkovisko. Časový rozvrh: Námestie Sv. Trojice - Úvozná ulica 1/2 h - Glanzenberg 1/2 h - Námestie Sv. Trojice 1/2 h. Spolu: 1 1/2 h. Prevýšenie: 200 m.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Náročnosť: Nenáročná trasa prechádzajúca časťou Banskej Štiavnice s typickým baníckym osídlením a lokalitami s povrchovým dobývaním rúd a archeologickými vykopávkami. Na viacerých miestach sa otvárajú výhľady na Banskú Štiavnicu a jej okolie. V prípade dobrej viditeľnosti vidieť aj vzdialenejšie pohoria (Poľana, Nízke Tatry, Veľká Fatra). Náučný chodník Staré mesto - Glanzenberg je v súčasnosti v rekonštrukcii, a tak sa na trase môžu vyskytnúť problémy s orientáciou. Chodník čiastočne kopíruje trasu bývalého Náučného chodníka Staré mesto, ktorý viedol zo sedla Červená studňa. Zatiaľ neznačkovaná trasa je nenáročná a vhodná aj pre deti a starších ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Základná trasa: Trasa sa začína na Námestí Sv. Trojice (600 m) v centre mesta Banská Štiavnica s dominantným morovým stĺpom od D. Stanettiho. Z námestia prejdeme popri Kostole sv. Kataríny z konca 15. storočia k budove Štátneho banského archívu (tzv. Fritzov dom), v ktorej v minulosti sídlili niektoré katedry Baníckej akadémie.

V dolnej časti Radničného námestia je na dlažbe vyznačený svetlý štvorec, ktorý ukazuje na miesto, kde bola tzv. Kaufhaus šachta. V minulosti bola spojená so štôlňou Glanzenberg, jednou z expozícií Slovenského banského múzea. Strmším stúpaním sa po Hornej Ružovej ulici a Vodárenskej ulici dostaneme na začiatok Úvoznej ulice, ktorá takmer po celej dĺžke prechádza popod a pomedzi stredoveké haldy. Navŕšili ich tu baníci pri ťažbe rudy zo žily Špitaler.

SkryťVypnúť reklamu

Na konci Úvoznej ulice odbočíme doľava a krátkym stúpaním vyjdeme na plošinu vytvorenú pri dobývaní rúd. V tejto časti trasy sa ponúkajú pekné výhľady na Kalváriu. Povrchové dobývanie sa uskutočňovalo ručne, avšak časté bolo i dobývanie ohňom. Stredne náročným stúpaním prídeme na spodný val pôvodného stredovekého opevnenia oporného bodu Staré mesto. Pokračujeme severozápadným smerom a asi po 1 km sa dostaneme na miesto, z ktorého vedie západným smerom cesta do sedla Červená studňa.

My sa však vydáme južným smerom na trasu, ktorá vedie cez archeologické náleziská a smeruje späť do mesta. Najprv prekonáme val z 13. storočia a po krátkom stúpaní dosiahneme vrchol vrchu Glanzenberg (793 m), na ktorom v 10. storočí stála jedna z najstarších osád na území dnešnej Banskej Štiavnice so slovanským názvom Bana. Návštevníci tu môžu vidieť niektoré odkryté pôdorysy budov z 12. až 16. storočia. Po ich prehliadke prejdeme cez malé sedlo, kde na povrch vychádza žila Bieber. Onedlho sa dostaneme do lokality Kostolík, kde sa v súčasnosti uskutočňujú archeologické vykopávky. Odtiaľto postupne klesneme a prejdeme okolo odkrytých objektov obytného a hospodárskeho charakteru. Čaká nás prudšie klesanie k vyhliadkovému bodu s nádherným výhľadom na mesto.

SkryťVypnúť reklamu

Trasa sa vracia na plošinu nachádzajúcu sa nad Úvoznou ulicou, odkiaľ sa dostaneme po ceste známej z úvodu výletu na Námestie Sv. Trojice v centre mesta Banská Štiavnica. Po príjemnej prechádzke dobre padne občerstvenie v niektorej z kaviarní alebo reštaurácií alebo návšteva Hellenbachovho domu (tzv. Berggericht). Pôvodne slúžil Banskému súdu, neskôr patril Baníckej a lesníckej akadémii. Dnes je v ňom expozícia Slovenského banského múzea a informačné centrum Geopark.

(Turistický sprievodca Štiavnické vrchy - Slovenské stredohorie z edície S batohom po Slovensku)

Viac sa dočítate v novom turistickom sprievodcovi Štiavnické vrchy

(Slovenské stredohorie), ktorý vyšiel vo vydavateľstve DAJAMA v slovenskom, nemeckom, poľskom a anglickom jazyku.

SkryťVypnúť reklamu

Vydavateľstvo DAJAMA, Ľubľanská 2, 831 02 Bratislava, tel. 02/4463 1702, info@dajama.sk, www.dajama.sk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 821
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 912
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 741
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 865
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 849
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 540
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 839
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 530
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu