SME
Nedeľa, 19. máj , 2019

Bali - ostrov bohov a turistov

Indonézsky ostrov Bali je na mape malý a vyzerá akoby bol nešťastne uložený na východnom konci susednej Jávy. Dokonca sa neviete, či sa ním Indonézia začína alebo končí.

  

  Z dokumentárnych filmov možno máte približnú predstavu o tom, čo by ste chceli vidieť na Jáve, ktorá je posiata tisíckami islamských mešít a sú tu nádherné budhistické chrámy. Sumatra zase láka snahou zachrániť stovky ohrozených zvierat, ktoré sa ukrývajú len pod korunami stromov pralesov na tomto ostrove. Borneo a Irian Jaya tajomnosťou a tušením dobrodružstva pred stretnutím s ľudožrútmi. Možno poslednými na svete. Ale čo na Bali? V katalógoch cestovných kancelárií celého sveta figuruje na stránkach, ktoré núkajú exotiku spojenú s luxusom. To dosť vyľaká. Až na mieste sme pochopili, že Bali je prijateľným mixom pre Európanov, Austrálčanov a Japoncov, ktorí z bezpečia luxusných turistických komplexov a v bezpečí klimatizovaných mikrobusov a sprievodcov vyrážajú do pralesov ostrova objavovať domorodcov a ich kultúru. Ale je tu dostatok priestoru a bezpečnosti aj pre backpackerov, ktorí môžu v lacnom hoteli prespať a prenajatým autom cestovať po ostrove.

Článok pokračuje pod video reklamou

Ostrov bohov
   Bali dostalo prívlastok ostrov bohov. Na rozlohe 5561 štvorcových kilometrov sa údajne v 20-tisíc chrámoch tiesni množstvo dobrých aj zlých bohov. Každá domácnosť má vlastný menší chrám, ktorý tvorí hlavnú časť obydlia a okolo ktorého sa točí celý život často rozvetvenej rodiny. Na Bali sa ako na jednom z mála ostrovov Indonézie zachoval hinduizmus pochádzajúci z Indie (až 85 percent Indonézanov vyznáva islam). To súvisí aj s architektúrou chrámov. Rozkladajú sa na obrovských priestoroch, sú obohnané vysokými múrmi s viacerými vstupnými bránami s dvoma pilastrami. Je to ako pri detskej vystrihovačke - zložíte papier na polovicu a nožnicami vystrihnete obrázok. Keď ho rozložíte, je rovnomerný. Ak by ste ho prestrihli uprostred a odsunuli pár centimetrov od seba, vznikne typická balijská brána.
    Napriek tomu, že ostrov je obývaný už tisícročia, najstaršie zachované chrámy na Bali pochádzajú až z 19. storočia. Pri ich stavbe totiž miestni stavitelia používali okrem kameňov a tehál aj materiály ako drevo a kokosové lyko, ktoré vo vhlkom podnebí rýchlo podliehajú skaze.
K najväčším a najsvätejším patrí Pura Besakih, ktorý leží v pralese na juhovýchode ostrova. Skladá sa až zo šesťdesiatich budov a je postavený vysoko v kopcoch. Mikrobus vás vyloží na parkovisku a buď do takmer dva kilometre vzdialeného chrámu pôjdete pešo, alebo vás podnikaví domorodci odvezú na mopede.
  Pri hlavnom vchode dostanete sarong, bez ktorého vás nepustia na žiadne posvätné miesto. Je to väčší kus látky, opásaním ktorého vytvoríte sukňu. Sarong nosia rovnako muži aj ženy. Jednotlivé svätyne sú postavené zo sopečného kameňa, červených terakotových tehál a dreva. Strechy majú tvar pagod a sú postavené z palmových listov. Čím vyššie stúpate, otvárajú sa pred vami ďalšie a ďalšie nádvoria a chrámy. Pohľad z toho najvyššieho je úchvatný. Pred vami sa rozprestierajú z pralesa vystupujúce pagody, nad všetkých sa vznáša opar a počuť škriekanie papagájov a opíc.
V Pura Besakih sa raz za sto rokov konajú tri mesiace trvajúce slávnosti, na ktoré zavítajú obyvatelia celého ostrova. Cieľom je vraj očistiť vesmír a navrátiť mu narušenú rovnováhu. Naposledy sa slávnosť konala v roku 1963, ale prerušil ich výbuch sopky, pri ktorom zahynulo mnoho ľudí. Slávnosť dokončili až o šestnásť rokov.
   Chrámový komplex Tanah Lot patrí k tým exotickejším. Samotný chrám leží totiž na skalnatom ostrovčeku, ku ktorému sa dá prebrodiť cez more. Ďalej vás však nepustia.

Ryžové políčka
Terasové ryžové polia patria k najdômyselnejším vodným stavbám a vďaka premyslenej architektúre je využitý doslova každý meter ostrova. Bali je veľmi úrodná krajina. Horúce podnebie, monzúnové dažde a na živiny bohatá sopečná pôda umožňuje zbierať úrodu ryže až trikrát do roka. Počas žatvy tu nepoužívajú žiadne kombajny. S kosákom v ruke, v neznesiteľnej horúčave zalepení od potu a pliev, sa stihnú aj usmievať do kamier a objektívov turistov.
Keďže je turistický ruch pre Balijčanov výnosnejší, mnohé ryžové terasy padli za obeť hotelom a golfovým ihriskám. Na ostrove turistom v podstate nemáte ako uniknúť - sú všade. Aj v tej najzapadnutejšej dedine sme narazili na Japoncov či Austrálčanov. Domácim však neprekáža, ani keď im vojdete priamo do kuchyne. Netušiac, že sme v súkromnom dome a nie v jednom z chrámov, vošli sme až do kuchyne, kde na zemi sedelo päť detí. O kamennú misku treli neznáme ovocie, pokým nepustilo šťavu. Tú potom osolili a prstami vylizovali. Zjavne sme neboli prví cudzinci, ktorí sem zablúdili. Tú hrôzu sme ochutnali, až keď nám bolo jasné, že si z nás nevystrelia - chutilo to skutočne odporne.

 

Ryžový mužíček - ten úsmev a trpezlivé pózovanie neboli zadarmo

Balijčania sú zruční remeselníci. Na ostrove je množstvo dielní, v ktorých maľujú obrazy, vyrábajú sošky z dreva, kameňa, strieborné šperky, kreslia na látku i hodváb.   Indonézsky cestovný ruch za posledné roky utrpel citeľné straty v príjmoch. V októbri 2002 vybuchla v balijskom letovisku Kuta, kam chodia najmä mladí austrálski a japonskí surferi, silná nálož. Bomba vybuchla počas diskotéky a zabila 202 mladých ľudí, z ktorých bolo až 88 Austrálčanov. Minulý rok sa konalá obrovská spomienková slávnosť, na ktorej sa zúčastnili aj svetoví politici, a odhalili obetiam pamätník. Súdy odsúdili v súvislosti s útokmi 35 extrémistov, z toho troch na smrť. Chod krajiny bol však ochromený. Takmer 30 percent príjmov ostrova pochádza práve z turistického ruchu. Každá rodina je od neho určitým spôsobom závislá. Policajtov tu od stretnete doslova na každom kroku, strážia každý hotel, každú reštauráciu. Pred vjazdom do komplexu prezerajú všetky autá a mikrobusy - aj podvozky zrkadlami. Sú na plážach, v obchodoch, na terasách reštaurácií aj v chrámoch.

   Zatiaľ čo pred atentátom prichádzalo na ostrov okolo milióna turistov ročne, v nasledujúcich mesiacoch rapídne klesol. Hotely, ktoré dostali asi najväčšiu ranu, sa snažili nových klientov nalákať zľavami, bonusovými službami, bohatým programom. Život sa pomaly na ostrov opäť vracia. Napríklad podľa Renaty Hutasoit, ktorá pracuje v hoteli Grand Hyatt, tohtoročná sezóna vyzerá oveľa lepšie, než predchádzajúce. "Získali sme aj nových klientov - z Európy. Ide najmä o Nemcov, ale aj Severanov," hovorí. "Austrálčania a Japonci sem teraz chodia skôr na víkendové pobyty." Aj podľa Petra Tomascha, manažéra leteckej spoločnosti Singapore Airlines, sa turisti na Bali pomaly vracajú. „Minulý rok sme prvýkrát od atentátov prepravili na Bali rovnaký počet cestujúcich ako pred októbrom 2002,“ hovorí Tomasch.  Radosť im však pokazili decembrové tsunami, ktoré síce silno v Indonézii zasiahli najmä Sumatru, jej dôsledky by však mohli pocítiť aj na Bali. I keď sa zemetrasenie a tsunami ostrovu vyhli, obavy z odlivu turistov majú. (jač)

FOTO - AUTORKA

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kedy zaplatíme v Česku eurom? Pýtali sme sa analytikov
 2. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť
 3. Nabrali odvahu bojovať ďalej
 4. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie?
 5. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie
 6. Nový Hyundai i30 Fastback N má emócií na rozdávanie
 7. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku
 8. Hľadáte tip na výlet s autom? Navštívte krásne horské priesmyky
 9. Pri hypotéke už nemusíte mať znalecký posudok, môžu stačiť fotky
 10. Volkswagen Golf GTI TCR: Pre skutočných fanúšikov
 1. Odpovedáme na vaše otázky - Sídlo s.r.o-čky
 2. Alkohol za volantom neriskujte ani v zahraničí
 3. Michalovce si vo finále McDonald´s Cupu schuti zastrieľali
 4. Šach cibrí mozog a učí férovosti
 5. Podarilo sa!
 6. Predávať nehnuteľnosť s viacerými realitkami alebo len s jednou?
 7. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť
 8. Spojili sa a vytvorili lepšie miesto pre život
 9. Neustály hluk narúša naše zdravie
 10. Test autonavigácie Mio Pilot 15! Youtuber Majkl hodnotí v testu!
 1. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie 69 451
 2. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie? 27 391
 3. Kedy zaplatíme v Česku eurom? Pýtali sme sa analytikov 26 420
 4. Toto sú zdravotné problémy, o ktorých muži nehovoria 16 386
 5. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť 13 620
 6. Telefóny sme zakázali, deti spolu nekomunikovali 12 484
 7. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku 8 353
 8. Hľadáte tip na výlet s autom? Navštívte krásne horské priesmyky 6 778
 9. V zime hreje, v lete chladí. V akých domoch je najpríjemnejšie? 5 646
 10. Pri hypotéke už nemusíte mať znalecký posudok, môžu stačiť fotky 4 058