3/4 h. Spolu: 2 1/4 h. Prevýšenie: 207 m.
Náročnosť: Náučný chodník návštevníkov oboznamuje s najcharakteristickejšími prírodnými danosťami a banskou činnosťou v bezprostrednom okolí Banskej Štiavnice. Pomenovali ho po Milanovi Kapustovi, ochrancovi prírody a pracovníkovi CHKO Štiavnické vrchy. Druhý názov náučného chodníka (Po žile Terézia) signalizuje, že trasa z veľkej časti kopíruje vyťaženú rudnú žilu Terézia. Na trase je 16 zastávok s informačnými panelmi. Nenáročná trasa je vhodná aj pre deti a starších ľudí. K najväčším zaujímavostiam chodníka patrí vodná nádrž Ottergrund. Chodník s prírodovedným, banským, historickým a hydrogeologickým zameraním otvorili v roku 1985 a rekonštruovali v roku 1995. Trasa je orientačne bezproblémová.
Základná trasa: Hoci trasa náučného chodníka sa začína v sedle Červená studňa, my začneme na Radničnom námestí (593 m) v centre Banskej Štiavnice.
Od turistického smerovníka nás povedie zelená značka (5526) do sedla Červená studňa (791 m). Tu sa začína trasa náučného chodníka, ktorý vedie južným smerom k lyžiarskemu vleku. Prekrížime vlek a miernym stúpaním vojdeme do riedkeho lesa. Pokračujeme miernym klesaním do otvorenej krajiny a poniže skupiny domov prídeme k vodnej nádrži Ottergrund (800 m). Najvyššie položenú nádrž v Štiavnických vrchoch vybudovali v roku 1746 na pohon čerpacieho stroja. Neskôr slúžila ako zdroj pitnej vody pre obyvateľov Banskej Štiavnice. Dosahuje hĺbku 6,6 metrov.
Od vodnej nádrže sa vyberieme takmer po vrstevnici južným smerom. Až po informačný panel č. 6 sa na ľavej strane otvárajú nádherné výhľady na Banskú Štiavnicu. Pokračujeme rúbaniskom po vrstevnici a minieme panel s informáciami o vyťaženej rudnej žile, ktorá tu vychádza na povrch.
Trasa vedie do ihličnatého lesa k panelu, ktorý oboznamuje o tzv. kutaní - spôsobe hľadania rudy a jej dobývaní. Pokračujeme ihličnatým lesom a pozorne sledujeme trasu, aby sme neminuli odbočku vľavo.
Kto chce, môže pokračovať juhozápadným smerom k panelom č. 9 a 10, avšak naspäť sa musí vrátiť po tej istej trase. My klesneme hneď k jedenástemu panelu. Pokračujeme najskôr lesom a potom rúbaniskom, až prídeme k prvým domom, pri ktorých chodník odbočuje vľavo. Odtiaľto sa nám naskytne panoramatický pohľad na Banskú Štiavnicu s Kalváriou v pozadí a Trojičným vrchom po pravej strane. Asi po 100 metroch prídeme na modro značkovanú trasu, na ktorej odbočíme doľava. Pokračujeme po vrstevnici k panelom, ktoré približujú históriu mesta a problematiku práce a života baníkov v minulosti. Ďalší panel sa nachádza nad železným mostom a opisuje skalné formy, ktorých príklady môžeme vidieť pred sebou. Trasa ďalej vedie okolo domu na Koncovej ulici a mierne stúpa ponad domy stojace vpravo pod ňou. Priblížime sa k poslednému informačnému panelu na trase.
Ďalej nepokračujeme po trase náučného chodníka, ktorá smeruje do sedla Červená studňa, ale odbočíme vpravo a hornými banskoštiavnickými chodníkmi a uličkami klesneme na Radničné námestie (593 m) v centre mesta.
(Turistický sprievodca Štiavnické vrchy - Slovenské stredohorie z edície S batohom po Slovensku)
Viac sa dočítate v novom turistickom sprievodcovi Štiavnické vrchy
(Slovenské stredohorie), ktorý vyšiel vo vydavateľstve DAJAMA v slovenskom, nemeckom, poľskom a anglickom jazyku.
Vydavateľstvo DAJAMA, Ľubľanská 2, 831 02 Bratislava, tel. 02/4463 1702, info@dajama.sk, www.dajama.sk