Štôlňa Glanzenberg je jediná turisticky zabezpečená banská štôlňa na Slovensku. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK |
BANSKÁ ŠTIAVNICA - V roku 2007 sa počíta s ukončením útlmového programu rudného baníctva. V baníckych lokalitách by to znamenalo rekultiváciu plôch po dlhoročnej banskej činnosti a odstraňovanie stavieb a pozostatkov baníctva. Už tento rok mali padnúť aj štyri banské veže v Banskej Štiavnici a v Hodruši Hámroch. Vďaka iniciatíve, ktorú odštartovalo Združenie historických miest a obcí Slovenska, ministerstvo hospodárstva návrh na likvidáciu týchto stavieb stoplo. Ide iba o čiastkový úspech.
Združenie už rozbehlo projekt, ktorý by mal pozostatky rudného baníctva postupne premieňať na strediská cestovného ruchu. Ako nám povedal predstaviteľ Združenia historických miest a obcí Slovenska a primátor Banskej Štiavnice Marián Lichner, vypracovaním rozsiahlej štúdie poverili odborníkov v Slovenskom banskom múzeu. Štúdia by mala byť skompletizovaná v budúcom štvrťroku.
Na Slovensku je niekoľko miest, kde sa v minulosti ťažili rôzne druhy rúd. V západoeurópskych krajinách podobné lokality hojne navštevujú turisti. S niečím podobným počíta aj štúdia. Okrem Štiavnice a Kremnice by mali byť do štúdie zapojené napríklad aj Pezinok, Rožňava či Prešov.
V niektorých lokalitách už s prezentáciou banských tradícií začali. V Banskej Štiavnici vďaka projektu Geopark, v Kremnici vznikol náučný chodník po stopách baníckej činnosti. Podľa primátora Štiavnice projekt bude časovo a finančne náročný. "Cez štúdiu si chceme overiť, či by bol záujem o tieto pamiatky a či by mali dostatočné turistické zázemie. Spravovať by ich mohli mestá, ale aj občianske združenia či banské závody."
Banská Štiavnica má najlepšie rozpracovanú tematiku záchrany a využitia banských pamiatok. Ich skúsenosti by mohli pomôcť aj iným lokalitám. Pri Slovenskom banskom múzeu je sprístupnený aj banský skanzen, dokonca možno sfárať do štôlne Glanzenberg - jedinej turisticky zabezpečenej banskej štôlne na Slovensku. O niečo podobné sa pokúšajú aj v uhoľných baniach v Novákoch, kde sa tiež dá fárať pod zem. (eta)