|
Nemeckí a slovenskí vodiči sa nelíšia len vozovým parkom, ale aj pokutami. Európska dvadsaťpäťka sa minulý týždeň dohodla na vzájomnom uznávaní peňažných trestov. Po niekoľkoročných sporoch sa dohodli aj na dopravných priestupkoch. Výber pokút však príliš jednotný nebude.
Vymáhať sa totiž peniaze nemajú podľa predpisu trestajúcej krajiny, skôr podľa noriem domovského štátu páchateľa. Tam väčšinou zostanú aj vybrané peniaze. Aby sa cezhraničná spolupráca štátom únie vyplatila, budú prokuratúry vymáhať len pokuty prevyšujúce 70 eur.
Na to musí napríklad v Rakúsku vodič prekročiť povolenú rýchlosť o viac než 30 kilometrov za hodinu alebo predbiehať na neprehľadnom úseku cesty. Cudzincom však niekedy vyrúbia 72 eur "len" za to, že nedajú prednosť.
Draho vyjde neprimeraná rýchlosť v Španielsku, Francúzsku či Švédsku. Za prekročenie limitu o 20 kilometrov tam polícia inkasuje 90 eur, v Maďarsku dokonca 120 eur a v Taliansku 140 eur. Na Slovensku taký priestupok "stojí" len 20 eur, v Česku dokonca len 15 eur. Celkovo to znamená, že vzájomné vymáhanie pokút viac zasiahne rozpočet turistov z nových štátov únie.
Pokiaľ polícia hriešnikov nechytí na mieste, môžu napríklad Nemci poštou zaslaný rakúsky výmer o pokute pokojne hodiť do koša. Rakúske dôkazy o priestupku totiž v Nemecku neplatia. Kým rakúske radary fotografujú zozadu a predovšetkým poznávaciu značku, Nemci vyžadujú záber spredu i s vodičom. Inak majiteľ auta môže tvrdiť, že za volantom nesedel on.
Ak napríklad slovenská polícia dokáže Nemcovi, že Bratislavou uháňal práve on ako Michael Schumacher, radovať sa bude nemecký minister financií. Vybrané peniaze totiž zostanú v Nemecku. A nemusí ísť o malú sumu: za alkohol za volantom môže vodič na Slovensku "vyfasovať" až 360 eur. Slovenský rozpočet môžu posilniť najmä pokuty za priestupky Slovákov v iných štátoch únie - ak budú dosť vysoké a slovenské úrady uznajú predložené dôkazy.
Vzájomné vymáhanie pokút sa nevzťahuje len na dopravu. Ministri spravodlivosti sa zhodli na 39 oblastiach: od členstva v zločineckých gangoch, terorizmu, krádeží, podvodov a korupcie, pranie a falšovanie peňazí, prevádzačstvo, pasáctvo, pašovanie drog, zbraní, chránených zvierat a rastlín či znečisťovanie životného prostredia až po internetovú kriminalitu, znásilnenie, podpaľačstvo, únosy a sabotáže.
Páchateľov by vymerané pokuty nemali úplne zruinovať. Ak to umožňujú príslušné národné predpisy, môže si nemajetný hriešnik namiesto platenia odsedieť náhradný trest. Dohodu musia štáty únie do svojej právnej praxe uviesť do dvoch rokov od uverejnenia v Úradnom vestníku únie.
Autor: David Zelinger, Brusel