Poloha: Štiavnické vrchy - centrálna časť. Východiskový a cieľový bod: Počúvadlianske jazero, zastávka SAD, parkovisko. Časový rozvrh: Počúvadlianske jazero - Tatárska lúka 3/4 h - Sitno 1/4 h - hrad Sitno 1/4 h - Vlčia jama 1/4 h - Tatárska lúka 1/2 h - Počúvadlianske jazero 1/2 h. Spolu: 2 1/2 h. Prevýšenie: 375 m.
Náročnosť: Náučný chodník je čiastočným variantom zeleno značkovaného turistického chodníka vychádzajúceho od Počúvadlianskeho jazera. Začína sa na Tatárskej lúke a oboznamuje s prírodnými a kultúrno-historickými zaujímavosťami a ochranou prírody Sitna a jeho okolia. Na trase je trinásť zastávok s informačnými panelmi. Nenáročná trasa je vhodná aj pre deti a starších ľudí. Chodník s prírodovedným a kultúrno-historickým zameraním otvorili v roku 1987. Trasa je orientačne bezproblémová.
Základná trasa: Od parkoviska pri južnom brehu Počúvadlianskeho jazera (634 m) sa vydáme po lesnom chodníku značkovanom zelenými turistickými značkami (5523). Vedie naľavo od chatiek školy v prírode (bývalý medzinárodný pioniersky tábor) a pásu zarastených lúk. Chodník je počas letnej turistickej sezóny frekventovaný.
Počas výstupu sa cez mladinu občas otvára výhľad na Počúvadlianske jazero, ktoré je s rozlohou takmer 12 hektárov najväčším umelým jazerom v okolí Banskej Štiavnice. Strmší úsek výstupu sa končí pri studničke s besiedkou.
V ďalšej časti sa profil lesného chodníka zmierňuje. Náučný chodník Sitno sa začína na Tatárskej lúke (905 m). Z peknej horskej lúky s bohatým výskytom šípových ruží je krásny výhľad na vrcholové skaly juhozápadnej strany Sitna. Prejdeme po chodníku popod ne a prídeme k schodom, ktoré umožňujú pohodlný a bezpečný výstup na vrchol Sitna (1009 m), magického slovenského vrchu opradeného mnohými povesťami a kolísky európskej turistiky stredných výšok (prvý turistický spolok tu vznikol už v roku 1860).
Jedna z najkrajších vyhliadok sa nachádza za posledným schodom vpravo. Z andezitových veží je úchvatný výhľad na západnú a juhozápadnú stranu - uvidíme Banskú Štiavnicu i Štiavnické Bane. Na vrcholovej plošine stojí bývalá horáreň prerobená na Chatu A. Kmeťa a zrekonštruovaná rozhľadňa. Okrem bufetu je interiér rozhľadne upravený na malú muzeálnu expozíciu venovanú ochrane prírody. Trasa náučného chodníka vedie z vrcholu Sitna na východ. Povedú nás aj modré turistické značky (2665) južnej vetvy Chodníka Andreja Kmeťa (trasa č. 16). Lúčny chodník prechádza po mierne sklonenej vrcholovej plošine na asfaltovú cestu, ktorá sa končí pri televíznom vysielači.
Po ceste prejdeme na dolnú lúku a odbočíme doprava k zrúcaninám hradu Sitno (840 m). Vznikol v stredoveku, aby chránil prístupové cesty k banským mestám. Patril viacerým šľachtickým rodom a bol sídlom hradného panstva so siedmimi obcami. Na začiatku 18. storočia ho zničili kuruckí vojaci a odvtedy je ruinou. Po prehliadke sa po rovnakej trase vrátime na cestu a pokračujeme v zostupe na križovatku turistických trás Vlčia jama (730 m). Trasa náučného chodníka pokračuje dlhým traverzom po zalesnenom severnom svahu Sitna a popri dvoch posledných informačných paneloch sa vráti späť na Tatársku lúku (905 m).
Tu sa trojkilometrový náučný chodník s 13 zastávkami končí. Na parkovisko pri Počúvadlianskom jazere (634 m) sa vrátime po turistickom chodníku so zeleným turistickým značkovaním (5523), po ktorom sme kráčali na začiatku výletu.
(Turistický sprievodca Štiavnické vrchy - Slovenské stredohorie z edície S batohom po Slovensku)
Viac sa dočítate v novom turistickom sprievodcovi Štiavnické vrchy
(Slovenské stredohorie), ktorý vyšiel vo vydavateľstve DAJAMA v slovenskom, nemeckom, poľskom a anglickom jazyku.
Vydavateľstvo DAJAMA, Ľubľanská 2, 831 02 Bratislava, tel. 02/4463 1702, info@dajama.sk, www.dajama.sk