Poloha: Štiavnické vrchy - centrálna časť. Východiskový bod: Horná Roveň, zastávka SAD, parkovisko. Cieľový bod: Prenčov, zastávka SAD, parkovisko. Časový rozvrh: Horná Roveň - Pleso 1 h - Peciny 1/4 h - Pod Pinkovým vrchom 1/4 h - Krížna 1/4 h - Sitno 3/4 h - hrad Sitno 1/4 h - Vlčia jama 1/4 h - Horné Majere 1 1/4 h - Prenčov 3/4 h. Spolu: 5 h. Prevýšenie: 684 m.
Základná trasa: Trasa sa začína v centre bývalej baníckej osady Horná Roveň (800 m), odkiaľ sa vydáme severozápadným smerom po žlto a modro značkovanej ceste. Hneď za osadou žlté značkovanie opustíme a po odbočení vľavo sledujeme modré turistické značky (2665). Prejdeme malou kotlinou a po pravej strane uvidíme juhozápadné svahy vrchu Tanád. O chvíľu sa ocitneme v lokalite Za Farárovou hôrkou, kde sa k modrej značke sprava pripája červená značka (0835) a zelenobiela značka Náučného chodníka Horná Roveň - Richnavské jazerá. Až po sedlo Peciny je od tohto miesta modro značkovaný chodník identický s náučným chodníkom.
Pôjdeme takmer po vrstevnici otvoreným terénom a postupne minieme informačné panely náučného chodníka. Ďalej smerujeme do sedla Pleso (775 m), kde sa opäť stretneme s červenou značkou, ktorú sme medzičasom opustili. Pokračujeme takmer po vrstevnici k lyžiarskemu svahu. Prekrížime lyžiarsky vlek a onedlho sa ocitneme v chatovej osade, z ktorej pokračujeme juhovýchodným smerom do sedla Peciny (750 m). Posledný informačný panel prináša informácie o Richnavských jazerách (745 m), ktoré sa rozprestierajú poniže hlavnej cesty spájajúcej Banskú Štiavnicu s Levicami. Vyjdeme na cestu a pôjdeme popri nej východným smerom. Sledujeme modré turistické značky. V lete pomerne frekventovaná cesta smeruje k Počúvadlianskemu jazeru.
Asi po jednom kilometri zídeme na cestu a onedlho sa ocitneme v sedle Pod Pinkovým vrchom (710 m). Pokračujeme popri ceste a v sedle Krížna (698 m) z nej odbočíme doľava na lesnú cestu. Výstupová trasa na Sitno sa začína miernejším úsekom vedúcim k miestu, kde sa sprava pripája cesta od autokempingu Počúvadlianske jazero. Odbočíme doľava na strmú lesnú cestu, po ktorej vystúpime na južný okraj Almášskych lúk. Odbočíme doprava na lesnú cestu strmo stúpajúcu na lúky pod Petrovým vrchom (948 m). Na nádhernej Tatárskej lúke (905 m) sa pred nami otvorí jeden z najkrajších výhľadov na najvyšší vrch Štiavnických vrchov. Od jeho vrcholu nás však ešte delí viac ako 200 schodov, ktoré sa začínajú asi o 100 metrov vyššie. Výhľad zo Sitna (1009 m) je najkrajší z obnovenej drevenej rozhľadne.
Počas zostupovej trasy môžeme odbočiť k ruinám hradu Sitno (840 m). Po prehliadke sa po rovnakej trase vrátime na asfaltovú cestu a pokračujeme v zostupe. Cesta serpentínami klesá na križovatku turistických trás Vlčia jama (730 m), ktorá sa nachádza v sedle pod vrchom Sitience (775 m).
Prvý úsek vedie prevažne v lese. Lesný chodník miestami križuje spevnené lesné komunikácie. Po vyjdení z lesa pokračujeme poľnou cestou, ktorá sa poniže osady Horné Majere (400 m) zvažuje k Babiemu potoku. O chvíľu sa dostaneme na cestnú komunikáciu vedúcu z Beluja do Prenčova. Po niekoľkých desiatkach metrov prídeme na hlavnú cestnú komunikáciu spájajúcu Banskú Štiavnicu s obcou Prenčov (325 m). Pri prenčovskej škole odbočíme doprava. Autobusová zastávka sa nachádza neďaleko budovy fary. Pamätná tabuľa na jej priečelí upozorňuje, že tu v rokoch 1878 až 1905 pôsobil Andrej Kmeť.
(Turistický sprievodca Štiavnické vrchy - Slovenské stredohorie z edície S batohom po Slovensku)
Viac sa dočítate v novom turistickom sprievodcovi Štiavnické vrchy
(Slovenské stredohorie), ktorý vyšiel vo vydavateľstve DAJAMA v slovenskom, nemeckom, poľskom a anglickom jazyku.
Vydavateľstvo DAJAMA, Ľubľanská 2, 831 02 Bratislava, tel. 02/4463 1702, info@dajama.sk, www.dajama.sk