Fatimské námestie je dvakrát väčšie ako Námestie sv. Petra v Ríme.
FOTO - AUTOR
Povesť
V roku 1158 bola väčšia časť Portugalska pod jarmom moslimov. Istú arabskú spoločnosť pri odchode z kaštieľa Alcácer napadla skupina portugalských rytierov. Arabov v bitke porazili, ženy zajali a odviedli do Santaréma, sídla portugalského monarchu Doma Alfonsa Henriquesa. Jeden z rytierov si vyžiadal za odmenu ruku dcéry maurského guvernéra pod podmienkou, že prestúpi na kresťanskú vieru. Dievčina Fatima súhlasila a prijala meno Ourena. Mesto, ktoré dostali od kráľa ako dar, má rovnaké meno. Dnes sa nazýva Ourém.
Ourena zomrela mladá a o niekoľko rokov prikázal opát kláštora preniesť jej pozostatky do dedinky, kde dal postaviť malú kaplnku. Od tých čias sa dedina volá Fatima.
Fatimská
Fatima je však dnes známa vďaka zjaveniam. V rokoch prvej svetovej vojny asi dva a pol kilometra za Fatimou zjavila Panna Mária trom deťom - pastierom Lucíi, Franciscovi a Jacinte z Aljustrelu. K prvému zjaveniu došlo 13. mája 1917, keď deti pásli dobytok v Cova da Iria, kde ich rodičia vlastnili pastviny. Cova da Iria vytvára prirodzený amfiteáter s priemerom približne 500 metrov.
Podľa svedectiev detí bola Panna Mária nad dubom zaliata slnečnou žiarou. Predpovedala koniec vojny a pomoc všetkým, ktorí sa k nej obrátia v modlitbách. Zjavenia sa diali od mája do októbra, vždy trinásteho, v rovnakú hodinu. V auguste sa Panna Mária deťom zjavila vo Valinhos, pretože ich väznili na hrade vo Vila Nova de Ourém. Vatikán v roku 1930 uznal zázračnú podstatu zjavení a vo Fatime vzniklo jedno z najslávnejších pútnických miest celej Európy i sveta. Francisco aj Jacinta sa dospelosti nedožili. Obidvoch zabila chrípka, Francisca v roku 1919 a Jacintu o rok neskôr. V roku 2000 ich pápež vyhlásil za blahoslavených. Lucía, ktorá sa stala karmelitánkou, zomrela túto nedeľu.
Pamiatky
Na počesť Panny Márie Fatimčania postavili na mieste zjavení veľkú neobarokovú baziliku. Stavba sa začala v roku 1928 podľa projektu holandského architekta Van Krieckena a práce na tomto najväčšom chráme v Portugalsku trvali 25 rokov. Veža je vysoká 65 metrov a námestie je dvakrát väčšie ako Námestie sv. Petra v Ríme.
Na hlavnom oltári sú vitráže s výjavmi zjavení a obraz s posolstvami, ktoré odovzdala Mária pastierom. Za zmienku stojí aj monumentálny organ z roku 1952, ktorý má 12-tisíc píšťal. V kostole sú aj sochy portugalských svätcov a hrobky Jacinty a Francisca.
Na mieste prvého zjavenia postavili Kaplnku zjavení (Capela das AparicŚes) so sochou Panny Márie. Pápež Ján Pavol II. vložil do koruny sochy náboj z pištole, ktorý mu z tela vybrali lekári po atentáte v roku 1981. Pápež je presvedčený, že za svoju záchranu vďačí práve Panny Márii Fatimskej. Ali Agca totiž na Jána Pavla II. strieľal 13. mája - v deň zjavenia. Kaplnka je centrom celej svätyne.
Keď dal leirijský biskup vykopať na mieste zjavení veľkú nádrž na dažďovú vodu, hneď pod prvou vrstvou narazili na prameň čistej vody, hoci sa na okolí nevyskytovalo žriedlo a pôda bola vápencová a pórovitá. Ľudia boli presvedčení, že prameň je darom Madony.
Vo Fatime sa nachádza aj Pastoračné centrum pápeža Pavla VI., slúžiace ako kongresové centrum a centrum mariánskych štúdií. V roku 1929 bola otvorená nemocnica a neskôr aj Exercičný dom. V Aljustreli je múzeum troch detí, kde môžu vidieť rôzne predmety z domácnosti, ich osobné predmety a nábytok.
Mesto modlitební a hotelov
Mestečko Fatima má okolo 8000 obyvateľov a nachádza sa tu niekoľko stredných škôl. Množstvo jeho hotelov však ponúka návštevníkom až 10-tisíc postelí. V mestečku tiež nájdete mnoho modlitební, ktoré majú slúžiť mníchom a prichádzajúcim pútnikom. Svoje zastúpenie tu má okolo 15 rôznych náboženských kongregácií, niekoľko kňazských seminárov a noviciátov a približne 50 kongregácií rehoľných sestier.
V meste Ourém ležiacom 10 km severovýchodne od Fatimy môžu turisti obdivovať stredoveký hrad z 15. storočia a jeho okolie poskytuje príležitosti na večerné prechádzky a rozjímanie. TOMÁŠ KICERA
Sestra Lucía
V nedeľu, vo veku 97 rokov zomrela sestra Lucía, posledná z troch detí, ktorým sa podľa ich slov v roku 1917 zjavovala vo Fatime Panna Mária. Zomrela po trojmesačnej chorobe v karmelitánskom kláštore svätej Teresy v Coimbre v strednom Portugalsku.
Sestra Lucía, ktorej pravé meno je Lucía de los Santos, prežila o vyše 85 rokov ďalších dvoch pastierov, súrodencov Jacintu a Francisca Martosovcov, ktorí spolu s ňou Pannu Máriu videli.
Zverila im viaceré posolstvá predpovedajúce okrem iného druhú svetovú vojnu či pád komunizmu.
Lucía, ktorá mala v čase zjavení desať rokov, vstúpila v roku 1921 do kláštora a počas svojho života písala knihy. Stala sa jednou zo žien, ktoré najviac ovplyvnili cirkev v 20. storočí. (tasr)
Ako do Fatimy
Do Fatimy sa najrýchlejšie dostanete, ak využijete letecké spojenie Viedeň - Lisabon. Z portugalskej metropoly premáva denne niekoľko vlakov i autobusov do mesta Santarém (lístok stojí približne 300 korún), odkiaľ je to do Fatimy len naskok. Treba použiť ďalší autobus alebo sa nechať odviezť jedným z mnohých taxíkov.
Ďalšou možnosťou dopravy do Fatimy je podobná cesta z prístavu Porto cez Coimbru. Ak sa na to cítite a nemáte batožinu, môžete to Fatimy absolvovať i púť z Coimbry. Denne tak urobia desiatky veriacich.
Cena vstupného do múzeí a pamiatok: od 2 do 15 eur.
Odporúčaný link: http://www.portugal.sk