Nezvestného muža sledovali vlci a v snehu väčšinou až povyše pása zdolal približne 12 kilometrov. Prespal v jednoduchých prístreškoch, na ktoré naďabil. Prešiel i terénom, v ktorom je IV. stupeň lavínového nebezpečenstva. Premrznutý a vyčerpaný muž včera ráno krátko po deviatej hodine natrafil v Ľubochnianskej doline na horáreň. Odtiaľ zavolali záchranárom, ktorí mu na terénnom vozidle išli na pomoc.
Po krátkom odpočinku v horárni však Ružomberčan sám zišiel asi do päť kilometrov vzdialenej Ľubochne. "Jeho šťastím je, že je skúsený a dokáže sa v teréne orientovať aj za veľmi nepriaznivých podmienok. No aj taký človek môže v horách zablúdiť. Sledovali ho vlci, no svorka ho našťastie nenapadla, inak by nemal šancu ubrániť sa," povedal náčelník Horskej záchrannej služby Veľká Fatra so sídlom na Donovaloch Vladimír Vítek. To, že prešiel i terénom, v ktorom je IV. stupeň lavínového nebezpečenstva, označil Vítek za zázrak. "Menej skúsený človek by nedokázal prežiť."
Muž patril k 25-člennej skupine ľudí, ktorí sa vybrali v piatok z vojenskej zotavovne Smrekovica na chatu Pod Borišovom, kde prespali.
V sobotu sa z nej asi hodinu popoludní za veľmi nepriaznivého počasia vybrali v skupinkách na túru vedúcu aj cez vrchol Ploskej. Takúto akciu organizujú pravidelne už niekoľko rokov. Počas túry Ružomberčan a ďalší dvaja turisti za ostatnými značne zaostali. Keďže napredoval pomalším tempom, kolegovia mu zobrali lyže s tým, že ho počkajú na Ploskej. Keď nedorazil, vybrali sa mu oproti. Nenašli ani stopy po ňom, preto požiadali o pomoc záchrannú službu. Víkendové pátranie po nezvestnom sťažovalo husté sneženie a víchrica. Prekážkou v náročnom teréne, kde sú mnohé lavinózne úseky, komplikovala i veľmi slabá viditeľnosť. Pre vlastnú bezpečnosť preto záchranári nebezpečný terén po oba dni ešte pred zotmením opustili. V pondelok malo po ňom aj za pomoci vrtuľníka pátrať 17 záchranárov. (tasr)