Rostock 6. februára (TASR) - Inštitút pre tropické choroby univerzity v Rostocku neodporúča mladým ľuďom kvôli epidémii mumpsu v tomto období cestu a pobyt vo Veľkej Británii.
Kto chce ísť teraz na dovolenku do Británie, mal by sa bezpodmienečne nechať zaočkovať," povedal agentúre DPA profesor Emil Reisinger. Jeho varovanie platí osobitne pre študentov, ktorí odchádzajú na výmenný pobyt alebo chcú v Británii zostať dlhšie a voči mumpsu neboli zaočkovaní, ani neprekonali túto chorobu v detstve. Vhodné je kombinované zaočkovanie proti osýpkam, mumpsu a rubeole (ružienka).
Inštitút v Rostocku upozorňuje, že v januári ochorelo na vírusovú infekciu mumpsu skoro 5000 ľudí vo veku 15 až 24 rokov. Choroba je osobitne rozšírená na všetkých univerzitách vo Veľkej Británii. V snahe pribrzdiť epidémiu mumpsu začali úrady s hromadným očkovaním
Len v druhom polroku 2004 ochorelo vo Veľkej Británii na príušnice takmer 16.000 ľudí, v rovnakom časovom období roka 2003 to bolo len 2000 osôb.
Príčinou masového výskytu mumpsu na britských ostrovoch je podľa stanice BBC skutočnosť, že s očkovaním proti tejto infekčnej chorobe sa na britských ostrovoch začalo až v roku 1988. Lekári však očakávajú pokles ochorení, keďže osoby mladšie ako 15 rokov boli všetky povinne zaočkované ešte v detskom veku.
K hlavným prejavom mumpsu patrí horúčka, bolesti hlavy a zapálené príušné slinné žľazy. Samotné ochorenie zvyčajne nemá ťažký priebeh, môže sa však z neho vyvinúť nebezpečný zápal mozgových blán ale aj zápal semenníkov alebo vaječníkov. "Táto komplikácia môže nezriedka spôsobiť celoživotnú neplodnosť," varuje Reisinger.
Podľa informácií z Ústavu Roberta Kocha v Berlíne môže zas mumpsový zápal mozgových blán (mumpsová meningitída) spôsobiť v jednom z 10.000 prípadov čiastočnú alebo úplnú stratu sluchu.
Mumps sa šíri medzi ľuďmi tzv. kvapôčkovou infekciou, najväčšie nebezpečenstvo nákazy hrozí v prvých dňoch ochorenia.