TOKIO 2. februára (SITA/AFP) - S plynovými maskami v rukách sa v stredu vrátili prví obyvatelia japonského ostrova v Tichom oceáne, z ktorého museli odísť pred piatimi rokmi po erupcii sopky, ktorá vychrlila jedovatý plyn. Okolo 3200 obyvateľov dediny Mjakedžima, 150 kilometrov juhozápadne od Tokia, evakuovali na pevninu po výbuchu sopky v roku 2000, podľa testov je však ovzdušie už bezpečné na dýchanie. Stredajšia skupina 62 ostrovanov patrí k 2 000 ľuďom, ktorí sa majú vrátiť do konca tohto roka, uviedli predstavitelia dediny.
"Je to prvý krok k návratu obyvateľov Mjakedžimy do normálneho života. Pred nami je množstvo práce, ale sme veľmi šťastní, že sme späť," povedal Tomojoši Jamagami z miestneho zastupiteľstva. V ostrovnom prístave vyvesili oficiálni zástupcovia transparent s nápisom Vitajte späť v Mjakedžime, ktorí si mohli prečítať prví vracajúci sa obyvatelia, niektorí s nasadenými plynovými maskami, vystupujúci z trajektu.
Nariadenie o evakuácii zrušilo v utorok zastupiteľstvo v Mjakedžime. Obyvatelia a turisti musia však v rámci prevencie používať plynové masky. Popri rybárstve a poľnohospodárstve závisí ekonomicky Mjakedžima od turistiky. V stredu tam otvorili 26 pohostinstiev, 6 obchodov, 4 reštaurácie a holičstvo. Na ostrove je aj letisko, zatiaľ však nie je otvorené. Vysokorýchlostným trajektom to z Tokia na ostrov trvá asi 6 hodín.