
FOTO - ARCHÍV
Slávnostnú polnočnú omšu vo františkánskom Kostole sv. Kataríny, ktorý je časťou chrámového komplexu narodenia Pána, tradične vysielajú desiatky televíznych kanálov z celého sveta. Námestie jasličiek sa obyčajne zaplní tisíckami pútnikov. Tento rok tam prídu zrejme len kresťanskí obyvatelia tohto mesta pod palestínskou správou.
Boje v tomto meste počas palestínskej intifády, ktorá trvá od septembra minulého roku, vyvrcholili počas desiatich dní v októbri tohto roka. V meste sa na túto dobu usadilo asi 20 izraelských tankov - po vražde izraelského ministra izraelská armáda vnikla do šiestich palestínskych miest.
Bojovalo sa v priamom centre mesta, ostreľovači z Tanzimu sa usadili v budovách okolo hlavného námestia, na ktorom v mierových časoch posedávajú len turisti v početných kaviarniach. Izrael a Palestínčania sa odvtedy sporia, komu patrili náboje, ktoré zanechali stopy na druhom najposvätnejšom kresťanskom Chráme narodenia Pána. Faktom však ostáva, že sa boje nevyhli ani nemu.
Odvtedy je v Betleheme pokoj, ale predsa to nie je miesto, kam chodia turisti. Reliéf mesta natrvalo zmenili izraelské buldozéry, predmestia sú zrovnané so zemou a v ruinách stoja i mnohé obchody v turistickom centre. Z holeta Paradis ostali len zhorené trosky. Státisíce, ktoré UNESCO investovalo do rekonštrukcie mesta pred jubilejným rokom 2000 a ktoré na nepoznanie zmenili tvár mesta boli, zdá sa, stratenou investíciou.
Betlehem, donedávna z turistického hľadiska najväčší tromf palestínskeho vodcu Jásira Arafata, teraz sotva niekto navštívi. Nevie sa, kedy sa zase bude strieľať. Kedy znovu tisíce demonštantov zaplnia Námestie jasličiek na moslimskom pohrebe martýra, kedy sa ozbrojenci Tanzimu rozhodnú ostreľovať niektoré zo židovských predmestí blízkeho Jeruzalema, alebo kedy si sem prídu izraelské tanky alebo helikoptéry pre niektorého z hľadaných teroristických lídrov.
Turisti úplne prestali chodiť - len občas sem zavíta pár fanatických náboženských pútnikov. Pár z nich na tohtoročné vianočné bohoslužby zrejme príde. Blokáda palestínskych území sa na turistov nevzťahuje, keď však platí pre automobily, budú musieť na izraelskom kontrolnom stanovišti pred vstupom do mesta presadnúť do druhého auta.
Horšie sú na tom palestínski kresťania. To, či sa dostanú do mesta, závisí od dobrej vôle Izraela a úrovne práve platných bezpečnostných opatrení. Na tohtoročných bohoslužbách bude asi chýbať Arafat, ktorý sa na nich každý rok zúčastňuje, i keď je moslim. Izraelské tanky ho zatiaľ držia v šachu v Ramalláhu, ktorý môže opustiť len s ich povolením. KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ