Santiago 25. januára (TASR) V Chile zavádzajú inovačný systém informovania obyvateľstva o tom, kedy sa majú vyvarovať pobytu na slnku. Čílska republika patrí medzi krajiny sveta, ktoré sú najviac vystavené žiareniu ultrafialových lúčov a kde odborníci zaznamenávajú zvýšený nárast rakoviny kože, informovala dnes agentúra AFP.
Inovačný systém varovania zabezpečujú solmafory je to nové slovo, vytvorené zo sol - po španielsky slnko - a semáforo - semafor. Systém vypracovali odborníci Národného združenia na boj proti rakovine (CONAC) a katedry fyziky na univerzite v Santiagu. Ide o prístroje, ktoré rôznymi farbami oznamujú stupeň rizika v závislosti od intenzity slnečného žiarenia.
Prístroje sa podobajú na dopravné semafory, ktoré vodičom oznamujú, či majú zastaviť alebo, naopak, odísť z križovatky. Solmafory informujú ľudí, nakoľko sa majú chrániť pred ultrafialovými lúčmi, najmä ultrafialovými lúčmi B, ktoré sú pre ľudský organizmus najnebezpečnejšie.
Rozsvietené zelené svetlo znamená, že nehrozí nebezpečenstvo. Žlté alebo oranžové značí, že človek nemá ostať na slnku už po niekoľkých minútach. Červené svetlo odporúča, aby človek išiel len po zatienenej časti ulice a fialové radí: ak nemusíte ísť von, zostaňte doma.
Tieto prístroje už rozmiestnili na 13 rôznych miestach v Chile, najmä na plážach a vo veľmi frekventovaných turistických oblastiach. V tomto juhoamerickom štáte je teraz turistická sezóna v plnom prúde.
V metropole krajiny dali nové prístroje na najvyššiu horu San Cristóbal, kde sú štyri verejné kúpaliská.
Vo Viňa del Mar 120 kilometrov západne od Santiaga umiestnili solmafory pri pláži Renaca, kam prichádzajú turisti z Argentíny.
Predsedníčka CONAC Catalina Agosinová pre AFP uviedla, že nové prístroje vyvolali vo verejnosti veľký ohlas a dopyt po nich sa zvyšuje.
Úspech programu solmaforov by sa mal odraziť aj v tom, že ich inštalujú vo väčšine stredísk letných i zimných športov.
V Chile sa prejavujú dôsledky poškodenia ozónovej vrstvy, chrániacej Zem pre ultrafialovými lúčmi. Ozónová diera, ktorá sa v tomto ročnom období na južnej pologuli zväčšuje, prepúšťa nebezpečné žiarenie. Podľa medzinárodných štúdií je mesto Punta Arenas, ležiace 2180 kilometrov južne od Santiaga, najviac postihnutou lokalitou ultrafialovým žiarením typu B. Pracovníci z oddelenia dermatológie na univerzite v metropole krajiny konštatovali, že počet prípadov rakoviny kože sa za uplynulých päť rokov zvýšil o 105 percent, informovala agentúra AFP.