Atény 18. januára (TASR) - V priestore okolo Egejského mora sa s väčšou príbojovou vlnou počíta každých 60 rokov, menšie príbojové vlny prichádzajú v priemere raz za 15 rokov, informoval dnes riaditeľ seizmologického inštitútu v Aténach Gerasimos Papadopulos. Za najviac ohrozený región označil oblasť Korintského zálivu medzi stredným Gréckom a Peloponézskym polostrovom, ako aj severnú časť stredomorského ostrova Kréta.
Papadopulos vyzval politikov, aby prijali všetky nevyhnutné opatrenia na včasné varovanie obyvateľov uvedených oblastí. "Včasná signalizácia zachráni ľudské životy. Je to ľahké. Potrebujeme organizáciu a systém," povedal vedec pre grécku televíziu.
Riaditeľ seizmologického inštitútu prezentoval detailnú mapu celého Stredozemného mora. Z nej vyplynulo, že k regiónom najviac ohrozeným príbojovými vlnami patrí aj pobrežie Toskánska v Taliansku. V tomto regióne možno s prívalovou vlnou počítať každých 70 rokov. K oblastiam ohrozeným vlnami cunami patrí v stredomorskom regióne aj pobrežie Alžírska, súostrovie Dodekanézy a pobrežie Izraela.
Posledná veľká príbojová vlna v Egejskom mori si v roku 1956 vyžiadala na Kykladských ostrovoch 53 ľudských životov. Očití svedkovia informovali, že cunami bola 20 metrov vysoká. Vyvolalo ju zemetrasenie v Egejskom mori v sile 7,8 stupňa Richterovej škály.