Indickí rybári sa už vrátili na more. V Indii zomrelo takmer 16-tisíc ľudí. FOTO - REUTERS
JAKARTA, BANGKOK - Prešli tri týždne od úderu tsunami v juhovýchodnej Ázii a počet mŕtvych ešte stále prudko stúpa, keď záchranári nachádzajú na indonézskej Sumatre ďalšie mŕtve telá. Indonézske úrady teraz registrujú 115 229 mŕtvych, čo je o päťtisíc viac ako v posledných štatistikách. Nová bilancia zaratúva tisíce mŕtvych, ktoré našli v posledných dňoch v lokalite Calang blízko mesta Meulaboh. Celkový počet obetí v oblasti juhovýchodnej Ázie sa tak vyšplhal na najmenej 168-tisíc obetí.
V Thajsku sa už tsunami stáva aj spomienkovým tovarom na pultoch miestnych predavačov. Ponúkajú tričká a za štyri doláre aj videonahrávky, ktoré sa podarilo počas katastrofy nahrať amatérom. Úrady ich predaj zakázali. Turistické centrá v Thajsku sú zatiaľ prázdne a záujemcov o podpultový tovar je málo.
Indonézsky minister obrany Juwono Sudarsono včera ubezpečil, že na zahraničné jednotky, ktoré sa podieľajú na Sumatre na záchranných operáciách, sa nevzťahuje trojmesačný termín odchodu. Z predchádzajúcich vyhlásení vyplývalo, že Indonézia by privítala čo najskorší odchod zahraničných jednotiek zo zničeného Acehu, kde prebieha občianska vojna.
"Chcel by som zdôrazniť, že 26. marec neznamená, že sa vtedy má skončiť spojenie zahraničného vojenského personálu v záchrannom úsilí," povedal minister po schôdzke s námestníkom amerického ministra obrany Paulom Wolfowitzom. Sudarsono dodal, ide o "termín pre indonézsku vládu, dokedy má zlepšiť a urýchliť svoje záchranné úsilie, a to tak, aby do 26. marca ako samotná vláda, tak indonézske úrady naplnili väčšiu časť úloh".
Do Banda Acehu dorazila cez víkend prvá japonská jednotka. Na obnove ostrova by sa mohlo podieľať až tisíc japonských vojakov.
(čtk, reuters)