Peking 13. januára (TASR) - Návštevníkov Námestia nebeského pokoja v Pekingu, ktorí si chcú pozrieť každodenný ceremoniál vztyčovania vlajky, bude odteraz sprevádzať polícia.
Podľa analytikov môže byť účelom tohto kroku zabrániť prípadným protestom v prípade úmrtia bývalého generálneho tajomníka komunistickej strany Čao Cď-janga.
Nové opatrenie platí od stredy a odráža obavy úradov, že smrť 85-ročného Čaa, moderného reformistu, by mohla rozpútať rozsiahle protesty, tvrdia analytici.
Čaa zbavili funkcie najvyššieho straníckeho predstaviteľa v roku 1989 pre jeho sympatie s prodemokratickým hnutím a nesúhlas s brutálnym zásahom armády proti študentským demonštráciám na Námestí nebeského pokoja (Tchien-an-men). Odvtedy bol Čao v domácom väzení vo svojej pekinskej rezidencii.
Návštevníci zúčastňujúci sa vztyčovania vlajky za úsvitu budú smieť na námestie vstúpiť len v skupinách za sprievodu polície a počas ceremoniálu budú musieť stáť len na vyhradených miestach. Nariadenie bolo zavedené s cieľom zachovať poriadok, pretože každý deň za úsvitu, keď sa námestie otvára, sa tam zhromaždia tisíce ľudí, informuje denník Pekinská mládež. Cez deň strážia Tchien-an-men desiatky policajtov v civile a sliedia na prípadných protestujúcich. Cez noc je námestie zatvorené.
Politológovia sú však presvedčení, že nariadenie policajnej eskorty súvisí so správou v hongkonských denníkoch, ktoré dnes píšu, že Čao zomrel na zlyhanie srdca a dýchacieho aparátu v Pekingu ešte 8. januára, no vláda túto informáciu tajila z obáv pred sociálnymi nepokojmi.
Čínske ministerstvo zahraničných vecí poprelo správy hongkonských médií a zdôraznilo, že Čaov zdravotný stav je stabilizovaný. Čínske komunistické vedenie sa obáva, že Čaova smrť by mohla rozpútať masové protesty a mohla by poslúžiť reformistom a robotníkom nespokojným s prudko narastajúcou nezamestnanosťou a prehlbujúcimi sa sociálnymi rozdielmi v krajine.