Slavomír Nemšák odporúča navštíviť bývalé hlavné mestá Nara a Kjóto, v ktorých je množstvo historických pamiatok. FOTO - ARCHÍV AUTORA
Japonsko je pre nás stále exotickou krajinou. Väčšina našincov, ktorí sa rozhodnú stráviť istý čas v krajine vychádzajúceho slnka, je preto pripravená na to, že niektoré veci tu fungujú úplne inak a niektoré budú dokonca úplne nové. Veď táto krajina má v urbanizovaných oblastiach natoľko koncentrované osídlenie, že rovnaký spôsob života, ako u nás, ani nie je možný.
Japonská slušnosť je vecou, ktorá najlepšie charakterizuje túto krajinu. Od predavačiek v supermarketoch, cez vrátnikov až po úradníkov na pošte či radnici - všetci sa správajú veľmi úctivo a ohľaduplne. Bežne sa vám na ulici stane, že aj náhodný okoloidúci sa vám ukloní a pozdraví. Japonci sú veľmi pracovití, pred nadriadenými majú obrovský rešpekt. Preľudnenosť má však aj svoje negatívne dopady na spoločnosť. V snahe o zachovanie poriadku je v Japonsku prísny systém usporiadania spoločnosti. Byrokracia je v ňom hlboko zakorenená a má veľkú moc. Zaujímavé sú stretnutia s japonskou angličtinou - veľa ľudí ovláda angličtinu iba limitovane a doslova sa hanbí ju používať. Naopak, veľa mladých ľudí cestuje po svete a ich angličtina je vzorová.
Život v Japonsku je pomerne drahý. Ceny hotelov sa pohybujú v rádoch tisícok korún za noc, ak sa rozhodnete ušetriť a spať v turistickej ubytovni, vystačíte s asi polovicou peňazí. Návšteva najlacnejšej reštaurácie vás bude stáť minimálne dvesto až tristo korún. Rovnakú sumu zaplatíte za celodenné stravovanie, ak budete potraviny nakupovať v supermarkete. Aj ceny ostatných služieb sú pre nás vyššie.
Ak už našinec vstúpi na japonskú pôdu, bolo by hriechom nenavštíviť kultúrne a prírodné zaujímavosti. Japonsko sa nimi doslova hemží. Sú však roztrúsené po celej krajine, a preto sa návštevník nevyhne cestovaniu.
Najpohodlnejšie a najrýchlejšie sa po krajine cestuje vlakom. Železničná sieť je hustá a vlaky sú povestné svojou presnosťou. Pre turistov navštevujúcich krátkodobo Japonsko existuje ponuka rail passov. Líšia sa cenou a dĺžkou trvania platnosti - najlacnejší sedemdňový stojí v prepočte asi 7000 korún; kúpiť sa musia ešte pred vycestovaním do Japonska v špecializovaných cestovných kanceláriách. Sú platné na drvivej väčšine vlakových spojov, vrátane niektorých rýchlovlakov šinkanzen. Dajú sa dokonca použiť na nemalý počet autobusových liniek.
Lacnejšou alternatívou je použitie autobusov. Pri nich sa však nemožno v dôsledku dopravných zápch spoľahnúť na dochvíľnosť. Zaujímavou kapitolou je stopovanie. Napriek tomu, že Japonci nestopujú, stopárov občas do auta zoberú. Je to pre nich minimálne taká exotika, ako pre cudzinca - stopára.
A ktoré zaujímavosti navštíviť? Ak navštívite Japonsko v lete, nenechajte si ujsť výstup na horu Fudži. Síce je vulkanicky už takmer 300 rokov nečinná, napriek tomu s trochou predstavivosti vám výstup na túto 3776 m vysokú horu pripomenie horu Osudu z Tolkienovho Pána prsteňov. Bývalé hlavné mestá Nara a Kjóto zase prekvapia množstvom historických pamiatok, pre naše oči netradičnými farbami a tvarmi. Vďaka neustálemu obnovovaniu sú stavby veľmi pekne zachované. Nara navyše poskytuje priamo vo svojom centre obrovský park s tisíckou sŕn a srncov. Tokio láka modernými štvrťami a ruchom veľkomesta, rovnako ako Osaka alebo Sendai. Samotní Japonci pokladajú za tri najkrajšie prírodné scenérie Matsušimu, Mijadžimu a Amanohašidate. V 17. storočí na súťaži v písaní haiku (japonských krátkych básní), kde sú autori inšpirovaní počas jedného dňa krásami prírody, vyhrala báseň: "Ó Macušima, ó Macušima, ó Macušima". Niekedy slová nestačia.
Asi hlavným zážitkom, ktorému sa aj tak nevyhnete, je japonská strava. Je pripravovaná z obrovskej ponuky tých najkvalitnejších surovín, napriek tomu nemusí všetkým zachutiť od prvej chvíle. Určite sa oplatí navštíviť japonské termálne kúpele - onsen. Najmä v zime a v horách je otvorený onsen výborným relaxom. Japonsko je krajinou dvoch náboženstiev - šintoizmu a budhizmu. Preto by ste si do programu mali zaradiť aj návštevu budhistického chrámu a šintoistickej svätyne. O tom, či zažijete zemetrasenie alebo tajfún, síce nerozhodujete, pre mnohých sú však tieto zážitky nemenej zaujímavé.
O mne
Vyštudoval som fyziku povrchov na MFF UK v Prahe, momentálne na rovnakej fakulte študujem postgraduálne. Tento rok trávim na ročnej stáži v Národnom inštitúte pre výskum materiálov v japonskej Tsukube. Tá sa nachádza asi 60 km severovýchodne od Tokia, je to mladé mesto postavené pre vedecký výskum.
Pozri aj nemsak.blog.sme.sk
Autor: SLAVOMÍR NEMŠÁK