Lyžiarské stredisko Veľká Rača otvorilo túto sezónu novú šesťsedačkovú lanovku. Informuje o tom na bilbordoch po celom Slovensku. Vďaka novej lanovke lyžiari nemusia čakať v radoch. FOTO SME - ROMAN KRPELAN
BRATISLAVA - Podmienky na lyžovanie sú vo väčšine stredísk na Slovensku veľmi dobré, mnohí lyžiari však nie sú spokojní so službami. V niektorých strediskách sa platí za parkovanie, hoci bez auta by sa tam lyžiari nedostali, inde si účtujú plné sumy za vleky aj vtedy, keď všetky nepremávajú.
Robert Kohlmann, prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií, napriek tomu hovorí: "Za posledné roky sa služby v lyžiarskych strediskách výrazne zlepšili, viac ako 80 z nich má technický sneh, mnohé modernizovali vleky a lanovky, vďaka čomu v drvivej väčšine viac nie sú rady na vleky. Prestalo platiť, že lyžovačka na Slovensku znamená čakanie."
Na novú šesťsedačkovú lanovku upozorňuje na bilbordoch po celom Slovensku stredisko Veľká Rača. Lyžiar, ktorý vo Veľkej Rači strávil Silvester, hovorí, že na tejto sedačke sa skutočne nečaká, zjazdovka pri nej je však najťažšia v stredisku. Kto chce jazdiť na ľahších tratiach, musí už čakať asi v 15-minútových radoch na inej lanovke.
Najdrahšie sa tento rok lyžuje na Martinských Holiach. Prevádzkovateľ sedačkovej lanovky, ktorá vozí lyžiarov do strediska, a prevádzkovateľ vlekov sa totiž nedokázali dohodnúť na spoločných lístkoch. Kto chce lyžovať, musí sa do strediska vyviezť sedačkou, kde jedna jazda stojí 110 korún, v stredisku potom zaplatí za vleky celodenný lístok 600 korún. "Rokovania pokračujú," hovorí Jana Slotová zo spoločnosti.
"Ľudia sa, samozrejme, sťažujú. Niektorí sa aj otočia, niektorí idú hore autom," hovorí Richard Šesták, náčelník sedačkovej lanovky. Cesta je pritom podľa značky pre autá uzavretá. Na porovnanie, kto sa rozhodne lyžovať na najvyššie položenej slovenskej zjazdovke v Lomnickom sedle zaplatí za celodenný lístok 550 korún a v cene má už aj lanovku na Skalnaté pleso z Lomnice.
Neschopnosť majiteľov a prevádzkovateľov dohodnúť sa je pre Slovensko typická. Príkladom sú platené parkoviská. Kohlmann hovorí, že problémom sú neexistujúce štruktúry cestovného ruchu. "Parkoviská majú iného majiteľa ako zjazdovky." Taká je situácia aj v stredisku Portáš na hrebeni Javorníkov, parkovné je 80 korún na deň bez ohľadu na to, ako dlho chce záujemca v stredisku lyžovať.
Mnohé strediská však už ponúkajú parkovanie zadarmo. Vo Veľkej Rači, kde je parkovisko ďalej od vleku, premávajú bezplatne každých 15 minút skibusy. Kohlmann hovorí, že našim strediskám chýba v porovnaní so zahraničím prepojenie svahov. Vonku nemusí lyžiar lyžovať celý deň na rovnakom svahu, pretože sa dokáže presúvať. U nás by to bolo v niektorých oblastiach možné, ale znamenalo by to predĺženie zjazdoviek, na čo treba aj dohodu s ochranármi. Podľa Kohlmana pokrivkávame aj vo večernom programe. Oceňuje akvaparky, no upozorňuje, že napríklad Tatrám chýba viacúčelová hala na koncerty či diskotéky.
Kedy žiadať o vrátenie cestovného
"Cestovné sa nevracia pri zlom počasí, strate, poškodení, nemoci, výpadku elektrickej energie a odstavení zariadenia," informuje lyžiarov Ski park Ružomberok. Rovnaké informácie majú na lístkoch aj Šachtičky, Jasná a ďalšie strediská.
"Nie je to správne," hovorí Miroslav Tulák zo Združenia slovenských spotrebiteľov. Spotrebitelia by podľa neho napriek upozorneniam s reklamáciou uspeli, ak prevádzkovateľ vypne vlek len preto, že má v stredisku málo lyžiarov, pre poruchu, či pri výpadku elektriny. Odporúča lyžiarom dožadovať sa v takýchto prípadoch svojho práva. Tulák hovorí, že ak si niekto predplatil permanentkou službu a nedostal ju, náklady musí znášať prevádzkovateľ aj vtedy, ak za odstavenie nemôže. "Nemal by lacno prenášať náklady na spotrebiteľov, ale si kompenzácie nárokovať napríklad od dodávateľa elektriny."
Takto postupovalo minulý týždeň stredisko Skalka pri Kremnici, kde od utorka do trojkráľového štvrtka mali problémy s výpadkami elektriny. "Lyžiarom sme vrátili adekvátnu časť cestovného a s elektrárňami budeme rokovať o kompenzácii," povedala riaditeľka strediska Veronika Plačková. Nie všetci lyžiari však boli s týmto riešením spokojní. "Mnohí reagovali agresívne, nadávali pokladníčke." (haj)