Nitra 3. januára (TASR) - Kamennú architektúru, staré pohrebisko a vzácne pečate z obdobia Starobabylonskej ríše z prelomu 2 a 3. tisícročia pred Kristom, objavili okrem iného slovenskí archeológovia na ostrove Failaka, patriacom Kuvajtu. Expedícia výskumníkov zo Slovenského archeologického ústavu SAV v Nitre, ktorá pracovala v závere minulého roka na ostrove, sa v týchto dňoch vrátila do vlasti.
"Nálezy potvrdili vysokú hodnotu náleziska. Miesto bolo s najväčšou pravdepodobnosťou čulým prístavom alebo obchodnou križovatkou," informoval TASR vedúci výskumu Karol Pieta. Zaujímavé pečiatky sa podľa archeológov používali na označenie majetku a plnili tiež funkciu podpisu pri obchodovaní. Sú na nich zobrazené výjavy z mytológie a klinopisné nápisy, ktoré budú skúmať odborníci.
Vláda Kuvajtu plánuje na ostrove zriadiť turistické centrum s archeologickým múzeom. Archeológovia budú teraz nálezy ošetrovať a skúmať v laboratóriách a na základe výsledkov vytýčia ďalšiu stratégiu výskumu. Na nálezisko sa vrátia až na jeseň, pretože výskum počas letných mesiacov znemožňujú veľké horúčavy.
"Slovenskú archeológiu si vybrala kuvajtská strana z viacerých ponúk. Lokalita, v ktorej pôsobili slovenskí odborníci, slúži aj ako školiace stredisko pre kuvajtských výskumníkov," doplnil Pieta. Obe strany rátajú s rozvojom spolupráce i v budúcich rokoch. Pre mladých kuvajtských archeológov pripravujú slovenskí kolegovia letnú školu archeológie na vybraných lokalitách Slovenska, ktorej súčasťou budú popri terénnom výskume školenia a prednášky odborníkov.