Ženy z Nikobarských ostrovov prenášajú matku na miesto, kde po nich prídu záchranári. FOTO - REUTERS
Tsunami však nie. Nik nedokáže odhadnúť, koľko "pravekých ľudí" voda zabila a čo bude nasledovať, keď sa do odľahlých kútov dostanú západní záchranári.
Podľa odhadov si tsunami na ostrovoch vyžiadali asi 4000 obetí. Ide však o špekulatívne čísla. Väčšina ostrovov je ťažko prístupných aj za normálnych okolností a vlny zničili existujúce cesty a prístavy.
Situáciu komplikuje aj to, že nepoznáme dokonca ani presný počet ostrovov. Väčšinou sa udáva číslo 572 a dohromady by mali mať plochu 8249 štvorcových kilometrov. Obývaných ich je asi tridsať. Žije na nich okolo 350-tisíc ľudí, prevažne indickí prisťahovalci a zlomok pôvodných obyvateľov ostrovov, považovaných za posledných ľudí z praveku.
Indické letectvo už pomocou vrtuľníkov evakuovalo tisícky ľudí, ktorí prišli o všetok majetok a niekoľko dní čakali na záchranu.
Pod vodou úplne zmizol Indirin mys, ležiaci na najjužnejšom z Nikobarských ostrovov, označovaný za najjužnejší cíp Indie. Vrchol majáka vyčnievajúci zvody je dnes jedinou stopou po ostrove s rozlohou 100 štvorcových kilometrov, niekoľkých vedcoch a asi 20 obyvateľoch. Situáciu ďalej skomplikovalo, že v utorok ožila jediná činná sopka Indie, nachádzajúca sa na ostrovčeku Barren.
Obavy vyvoláva osud pôvodných obyvateľov, ktorí žili v pralesoch niektorých ostrovov a patria medzi posledných ľudí žijúcich na úrovni kamennej doby. Tvoria priamu spojnicu medzi našou súčasnosťou a pravekom. Živia sa prevažne lovom a zberom, ich jediným oblečením sú listy a kôra stromov.
Delia sa na šesť kmeňov a ani najpočetnejší z nich nemá podľa odhadov viac ako 350 členov. Indický vojaci, ktorým sa od stredy darí prenikať do vnútrozemia ostrovov, našli zničené ich dediny. Domorodci však pravdepodobne stačili utiecť na vyššie položené miesta a podľa posledných správ indickej pobrežnej stráže sú v poriadku.
Podarilo sa ich lokalizovať pomocou helikoptéry a následne im loďou priviezli zásoby a zdravotnícke potreby. Definitívny zánik takých malých skupín s počtom desiatok ľudí však môže znamenať aj smrť niekoľkých detí. Stále niet správ o osude kmeňa Sentinelcov, ktorí patria medzi vôbec najmenej známe spoločenstvá na svete. Prvý "priateľský" kontakt s nimi, čo znamená, že na votrelcov okamžite nezaútočili, a prijali od nich dary, sa konal pred tridsiatimi rokmi.
Pôvodní obyvatelia Andamanských a Nikobarských ostrovov patria k dvom rasám. Nikobarci sú väčšej postavy a patria k mongoloidnej rase. Záhadnejší sú Andamanci, ktorí patria k v Ázii veľmi zriedkavej negroidnej populácii. Sú čierni a veľmi malého vzrastu, priemerne okolo 130 centimetrov.
Indické úrady sa domorodcov snažia držať v izolácii a ponechať vlastnému vývoju. Vstup na ich územie je možný iba na zvláštne povolenie a na vlastné nebezpečenstvo. Každý rok zabijú oštepmi a šípmi niekoľkých votrelcov.
Nedôvere domorodcov sa niet čo čudovať, prišelci spoza mora sa v ich očiach veľmi nevyznamenali. V roku 1858 zriadili Briti na Andamanských ostrovoch trestaneckú kolóniu a väčšinu búriacich sa ostrovanov vyvraždili. Čo nezvládli pušky, dokončili choroby, proti ktorým nemali imunitu