Dvojica Thajčanov sa objíma počas spaľovania tiel svojich blízkych, ktorých zabila vlna tsunami. V postihnutých krajinách začali spaľovať mŕtvoly v obave pred epidémiou, často bez toho, aby telá identifikovali. FOTO - REUTERS
Ostatných 15 štátov dostalo povolenie bez problémov.
Saudská Arábia s povolením meškala, hoci ešte v pondelok ambasáda vo Viedni sľúbila nášmu ministerstvu zahraničných vecí, že všetko rýchlo vybaví. Veci sa pohli, až keď minister Eduard Kukan zatelefonoval rezortnému kolegovi princovi Saud al-Faisovi.
Lietadlo meškalo podľa hovorcu ministerstva Juraja Tomagu aj preto, že pred špeciálom mali prednosť pravidelné civilné linky. Taká lieta aj z Česka, preto sú prví českí turisti na rozdiel od slovenských doma už od utorka.
Prví Slováci by mali prísť dnes na obed, ale závisí to aj od toho, ako rýchlo sa podarí v Kolombe vyložiť humanitárnu pomoc a či budú na to k dispozícii stroje.
Špeciálom sa vrátia najmä klienti cestovnej kancelárie Leonardo. Zatiaľ bývajú v hoteli Plaza Kolombo v strede mesta. Delegátka Jana, s ktorou sa denníku SME podarilo spojiť, povedala, že všetci sú v poriadku.
Keď sa tragédia stala, turisti boli v hoteloch. Včera im cestovná kancelária zabezpečila výlet do slonieho sirotinca vo vnútrozemí, aby sa trochu odreagovali. Turisti sú z čakania unavení.
Do cestovnej kancelárie stále volajú príbuzní, chcú vedieť, kedy má lietadlo prílet do Bratislavy. Na Srí Lanke zostane z klientov Leonarda iba jedna žena. "Je to podnikateľka," povedal riaditeľ kancelárie Juraj Špaňár. Niektorým cestovka vybavovala aj náhradné doklady, lebo nie všetci mali svoje pasy. Špeciál zároveň privezie posádku leteckej spoločnosti Air Slovakia.
Na Srí Lanke je aj skupina slovenských študentov, ktorí sa domov vrátiť nechcú.
Turisti, ktorí išli s cestovnou kanceláriou Firo tour, sa vracajú linkou do Prahy. Ministerstvo nevie o nikom, kto by sa do lietadla nezmestil. Honorárny konzul Slovenska v Dillí a konzulárny odbor budú ďalším Slovákom, ktorí sú v Thajsku, alebo na Maldivách, plne k dispozícii.
Nezvestný už zo Slovenska nie je nikto. "Situácia sa však môže každú chvíľu zmeniť, lebo nám stále volajú ľudia, ktorí hovoria o svojich príbuzných v oblasti. Ide najmä o takých občanov, ktorí do juhovýchodnej Ázie cestovali individuálne. Preto sa veľmi ťažko lokalizujú," povedal Tomaga. Špeciálom možno prídu aj občania iných štátov, ktorí sa snažia dostať preč zo Srí Lanky. Tomaga povedal, že záujem prejavili Slovinci a Američania.
Aj pre riziko nákazlivých chorôb ministerstvo neodporúča občanom do juhovýchodnej Ázie cestovať.
Ničivé zemetrasenie a tsunami zasiahlo Áziu o ôsmej ráno 26. decembra. Väčšina turistov bola vo svojich hoteloch. Odborníci hovoria, že keby prišla prílivová vlna neskôr, mŕtvych turistov by mohlo byť ešte viac, lebo by boli práve na pláži. (mož)