Kolombo 27. decembra (TASR) - Prívalové vlny cunami, vyvolané zemetrasením so silou 9,0 stupňov Richterovej stupnice, pripravili v nedeľu o život 70 zahraničných turistov na Srí Lanke. Medzi doteraz identifikovanými obeťami boli štyria Nemci, 11 Briti a ôsmi Japonci.
Podľa generálneho riaditeľa turistického úradu na Srí Lanke Kalaia Selvama nie je pravdepodobné, že toto číslo bude stúpať.
Predstavitelia ministerstva zahraničných vecí v Kolombe dnes oznámili, že obeťami vĺn cunami sa stalo 200 cudzincov. Neznamená to však, že všetci títo ľudia prišli o život. Uvedený počet je založený na policajných správach, zahrňujúcich cudzincov, ktorí prišli o život, utrpeli zranenia alebo sú nezvestní.
Celkovo zahynulo na ostrove podľa najnovších správ vyše 12.000 ľudí, informovali vojenské zdroje v Kolombe. Ďalších vyše 50 ľudí je nezvestných a 3000 utrpelo zranenia.
Štátny tajomník francúzskeho ministerstva zahraničných vecí Renaud Muselier vyhlásil, že pri katastrofe v južnej Ázii zomreli traja Francúzi a šesť ďalších je nezvestných. Jedno dievčatko odniesla voda do mora na Srí Lanke, v Thajsku zomrel člen Stredomorského klubu.
Predseda nemeckej federácie cestovných kancelárií Klaus Läpple dnes uviedol, že nedeľňajší živel si vyžiadal životy najmenej štyroch nemeckých turistov. Všetci štyria cestovali individuálnou formou po Srí Lanke.
Indonézsky viceprezident Jusuf Kalla vyhlásil, že počet obetí prírodnej katastrofy na indonézskom ostrove Sumatra môže dosiahnuť číslo 5000 až 10.000. Kalla označil katastrofu za národnú pohromu.
Podľa oficiálnych údajov si záplavy v Indonézii vyžiadali najmenej 4991 obetí. V zaplavených uliciach mesta Banda Aceh pritom plávajú desiatky mŕtvych tiel, stovky ďalších odniesla voda do mora.
Thajský premiér Thaksin Šínawatra uviedol, že bilancia obetí ničivých prílivových vĺn na juhu Thajska by mohla dosiahnuť počet 2000. Podľa Šínawatru je v tejto chvíli jasné, že zahynulo 900 ľudí a ďalších vyše 1000 je nezvestných.
Kancelária somálskeho prezidenta dnes informovala, že prívalové vlny usmrtili v centrálnej a severovýchodnej časti somálskeho pobrežia stovky ľudí a zničili celé dediny a mestá. Ide zatiaľ o predbežnú bilanciu, keďže somálske úrady majú obmedzený prístup k zasiahnutým regiónom.