Madrás 27. decembra (TASR) - Jedno z najsilnejších zemetrasení v histórii a ním vyvolané prílivové vlny cunami - niekde vysoké až desať metrov -, ktoré v nedeľu zasiahli južnú Áziu, si podľa najnovšej predbežnej bilancie vyžiadali najmenej 15.000 obetí na životoch.
Medzi obeťami je aj najmenej 70 turistov z Európy, ktorí dovolenkovali na Srí Lanke. Ako dnes informoval generálny riaditeľ odboru turistického ruchu Kalai Selvam, tento údaj sa už zrejme nezmení. Štátnu príslušnosť cudzincov sa zatiaľ nepodarilo určiť.
Indický meteorologický ústav dnes varoval, že k pobrežiu Indie by sa v najbližších dvoch dňoch mohli prihnať ďalšie prílivové vlny. Na pobrežie udrú oveľa menšou silou ako v nedeľu, keď cunami len v Indii zmietli do mora najmenej 4600 ľudí.
Cunami, ako každé vlnenie v mori, budú slabnúť len postupne, takže očakávame ešte ďalšie prílivové vlny, uviedol dnes S. Sridharan, námestník riaditeľa meteorologického ústavu v Madráse, hlavnom meste najviac postihnutého indického štátu Tamilnádu.
Očakáva sa, že cunami úplne zoslabnú v najbližších 24 až 48 hodinách, pričom ich výška bude podstatne nižšia ako v nedeľu, keď stena vody ženúca sa k pobrežiu miestami dosahovala až desať metrov. V rámci preventívnych opatrení polícia zablokovala niekoľko ciest vedúcich po pobreží, aby predišla ďalším obetiam na životoch.
Cunami (v preklade z japončiny "prístavné vlny") vznikajú hlavne pri podmorských zemetraseniach, ale aj pri pádoch asteroidov, pričom sa uvoľňujú obrovské sily. V hĺbke oceána sa cunami valia rýchlosťou 700 km/h a keď narazia na pobrežie, pohlcujú celé mestá a zanechávajú za sebou obrovskú spúšť. Keď sa vlna blíži k pobrežiu, rýchlosť jej čela sa zníži, ale jej zvyšok sa valí rovnakou rýchlosťou a dosahuje veľké výšky - aj do 50 metrov. Rýchlosť cunami je pri styku s pobrežím premenlivá, často dosahuje až 300 km/h.