Stromček je vyzdobený, teraz už len aby do Betlehema prišli zahraniční turisti. FOTO - REUTERS
Na posvätné miesta turistov pozývajú ministri turistiky z oboch strán.
Problém je v tom, že turisti sa do Betlehema nehrnú. Majú strach z terorizmu a nepáčia sa im ani dlhé a nepríjemné izraelské bezpečnostné prehliadky.
OSN tvrdí, že z Betlehema sa stáva mesto duchov. V okolí je 78 izraelských zátarás, neďaleko sa vypína bezpečnostná bariéra, z mesta hromadne utekajú ľudia - hlavne kresťania. Izrael sa bráni, že zátarasy zmiznú, ak Palestínčania skončia s terorizmom.
Miestni hovoria, že pred druhou intifádou prišlo do Betlehema sto autobusov denne. "Ak dnes príde päť, hovoríme tomu dobrý deň," povedal agentúre AFP sprievodca Nidal. Ak aj turisti prídu, v meste sa nezdržia. Vyťaženosť hotelov sa pohybuje okolo 2 percent, pred piatimi rokmi to bolo desaťnásobne viac.
Vianoce v Betleheme tak pripomína len vianočná výzdoba a suveníry, ktoré majú v niekoľko otvorených obchodoch. Betlehem je navyše stále v smútku. V meste je podľa agentúr viac plagátov s nedávno zosnulým palestínskym vodcom Jásirom Arafatom ako vianočných ozdôb.
Narodenie Ježiša v Betleheme pripomína Chrám narodenia Pána umiestený nad jaskyňou, kde vraj Mária porodila svojho syna. Ešte stále sú na ňom stopy po guľkách vystrelených v čase, keď sa v kostole zabarikádovali palestínski ozbrojenci a vonku na nich čakali izraelskí vojaci.
Keď sa novinári pýtajú obyvateľov Betlehemu, čo by chceli na Vianoce, odpovedajú: autobusy plné turistov. (mik, čtk)