Modrý Kameň 18. decembra (TASR) - Vianoce na hrade Modrý Kameň v okrese Veľký Krtíš ponúkli dnes návštevníkom živý betlehem, koledy a vinšovačky miestnych folklórnych skupín a koncert speváckeho zboru Zvončeky zo Základnej umeleckej školy (ZUŠ) Veľký Krtíš. Okrem toho sa predstavila Dychová hudba Hradčianka z Modrého Kameňa a v kaplnke hradu verejnosti sprístupnili expozície Ľudová architektúra Podpoľania a betlehemov.
Prvá výstava prezentuje výtvarnú tvorivosť detí základných škôl (ZŠ) a špeciálnych škôl v okrese Veľký Krtíš. Vystavené sú modely betlehemov zhotovených z rôznych prírodných materiálov, ale i maľby a kresby. Na výstave vyhodnotia návštevnícku anketu o najkrajší betlehem, ktorú vyhlásilo múzeum.
Autorom výstavy Ľudová architektúra Podpoľania je Peter Brada (1972), v súčasnosti súkromne hospodáriaci roľník a vyznávač tradičného spôsobu života, ktorého je i skutočným znalcom. Záujem o ľudovú architektúru v sebe objavil už v štrnástich rokoch. Začínal s fotografovaním objektov ľudovej architektúry na Podpoľaní. Do svojich sedemnástich rokov fotografovanie rozšíril o zhotovovanie presnej výkresovej dokumentácie a stavbu precíznych modelov. Po vojenčine, od roku 1993, opustil mesto a presťahoval sa do starorodičovskej drevenice v Ponikách v Banskobystrickom okrese. V rokoch 1998 až 2003 bola jeho najdôležitejšou aktivitou záchrana baníckeho domu v Ľubietovej neďaleko Banskej Bystrice, v ktorom istý čas i žil. Potom žil rok na Očovských lazoch, kde si vlastnoručne staval gazdovský zrubový dom. Od leta 2004 žije a gazduje na Lazoch pri Hrušove, pričom sa snaží žiť tradičným spôsobom života.
Výstava prezentuje prostredníctvom fotografií, výkresovej dokumentácie a modelov špecifiká ľudovej architektúry Podpoľania a zároveň naznačuje rozdiely jeho jednotlivých oblastí. Predstavuje tiež technologický proces zhotovovania niektorých najdôležitejších súčastí drevených ľudových objektov, s využitím tradičného náradia a materiálov.