V sopečnej Cerovej vrchovine sa nachádza viacero zaujímavých útvarov. Jednou z ozdôb nielen tohto územia je čadičový sopúch Soví hrad nad obcou Šurice neďaleko Hajnáčky.
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Soví hrad. FOTO - ARCHÍV
Hoci pri potulkách krajom v okolí Fiľakova natrafí človek na množstvo rôznych tvarov, predsa ho len mohutnosť a majestátnosť Sovieho hradu zaskočí. Týči sa strmo priamo nad domami obce a zároveň ponúka nádherný výhľad na okolitú otvorenú krajinu. Domáci ho zvyknú nazývať aj Šurická skala.
Je zvyškom výplne krátera bývalej sopky, ktorá sa vyformovala v poslednej fáze vulkanizmu na našom území na rozmedzí treťohôr a štvrtohôr. Tvoria ho predovšetkým čadičové tufy. Vonkajšie vplyvy rozrušili obal sopečného krátera do tej miery, že zanikol a ostala len jeho výplň - dnešný Soví hrad.
Skalná stena sa týči v najvyššom bode až do výšky 85 metrov. Z opačnej strany vedie na vrchol skaly výrazný hrebienok, ktorý ponúka možnosť výstupu. Soví hrad je chráneným prírodným výtvorom, bol vyhlásený v roku 1964 na ploche takmer tri hektáre.
Hoci je Soví hrad pomerne nedostupný, je na ňom jasne viditeľný vplyv človeka. Predpokladá sa, že v stredoveku tu stála opevnená stavba, zrejme pevnosť alebo menší hrádok. Hovoria o tom do skaly vytesané schodíky, umelo vytvorená plošina pod vrcholovou časťou a napokon päť metrov hlboká, umelo vytesaná cisterna pod vrcholom, ktorá je ťažko prístupná.
(mab)
Prístup
Východiskom na Soví hrad je železničná stanica Hajnáčka. Odtiaľ sú to necelé dva kilometre po ceste cez Šurice, na ich konci sa vypína Soví hrad. Z cesty treba odbočiť doľava a pôjdete pomedzi domy až k úpätiu brala.
Na prvú plošinu je výstup pohodlný, ak však nemáte skúsenosti z pohybu v skale, je ďalší postup na vrchol riskantný a životu nebezpečný. Tí, ktorí majú potrebnú zručnosť a výstroj, môžu pokračovať prelezením asi 10 metrov vysokej stienky, ktorá ústi na vrcholovej plošine.
Tesne pod ňou je ďalšia plošina so spomínanou cisternou. Pri pohybe v tomto teréne sa vyžaduje maximálna opatrnosť, skala je pomerne lámavá.