Podgorica 14. decembra (TASR) - Čiernohorský parlament sa dnes pri hlasovaní vyslovil za zachovanie kaňonu Tara - zaradeného do zoznamu svetového dedičstva UNESCO, kde vláda uvažovala o vybudovaní priehrady a hydroelektrárne.
Poslanci 75-členného zákonodarného zboru malej republiky, súčasti voľnej únie Srbska a Čiernej Hory (SČH), pomerom hlasov 35 ku 29 schválili deklaráciu proti akýmkoľvek zmenám v 1300 metrov hlbokej priepasti - najhlbšej v Európe, ktorá je obľúbenou turistickou destináciou známou svojou nenarušenou krásou, lovom pstruhov a raftingom.
Dokument vypracovali environmentalisti a občianske združenia a deklaráciu podporila aj petícia podpísaná 11.000 občanmi. Napriek tomu, že vyhlásenie parlamentu nie je právne záväzné, predstavitelia vládnej Demokratickej strany socialistov uznali, že prakticky zablokovalo plány na stavbu priehrady.
"Deklarácia znamená koniec pre plány na akékoľvek prípadné stavby v kaňone Tara," povedal podpredseda parlamentu Dragan Kujovič, spojenec premiéra Mila Djukanoviča.
Vzhľadom na chronický nedostatok energie v Čiernej Hore autori deklarácie očakávajú, že pokusom o vybudovanie hydroelektrárne nie je koniec. Pre prípad ďalšej budovateľskej iniciatívy do deklarácie zaradili podmienku, že v prípade snáh o zmenu rieky a ekologickej rovnováhy v kaňone je potrebné uskutočniť referendum.
Deklaráciu schválili po tom, čo sa malá skupina zákonodarcov z vládnej koalície pripojila k opozičným stranám.
Premiér uznal potrebu zachovať kaňon ako dôležitú súčasť turistického priemyslu Čiernej Hory, tiež však poukázal na potrebu elektrickej energie. Chudobná krajina s len 650.000 obyvateľmi platí za dovoz elektriny zo susedných krajín každý rok 50 miliónov eur (dve miliardy Sk).
Kaňon sa týči nad 82 kilometrov dlhou riekou Tara v centrálnej časti krajiny. Je súčasťou národného parku v pohorí Durmitor, ktorý UNESCO - Organizácia Spojených národov pre vzdelanie, vedu a kultúru - do svojho zoznamu svetového dedičstva zaradila v roku 1980.
2 ari žab