Vysoké Tatry 9. decembra (TASR) - Tatranci nechcú premeniť slovenské veľhory postihnuté ničivou smršťou na betónové plochy s lunaparkom a odmietajú podobné názory.
Mesto Vysoké Tatry i tamojší podnikatelia v cestovnom ruchu považujú existujúcu lôžkovú kapacitu za postačujúcu. Zlepšiť a dokompletizovať chcú často kritizované služby, keďže Tatry výrazne zaostali za európskymi, ale aj viacerými slovenskými strediskami cestovného ruchu.
Predstavitelia mesta i Združenia cestovného ruchu (ZCR) Vysoké Tatry netaja zhrozenie nad rozsahom kalamity. Zasiahla najmä vysoký les, ktorý bol zničený na štvrtine lesnej plochy Tatranského národného parku (TANAP). "Je to úplne nová situácia, s ktorou sa musíme vysporiadať," zdôraznili v prijatom vyhlásení na margo medializácie rôznych názorov o zneužití najrozsiahlejšej veternej kalamity za ostatných najmenej 130 rokov.
Odborným garantom návrhu revitalizácie tatranského lesa bude Lesnícky výskumný ústav vo Zvolene. Lesoochranárske občianske združenie VLK síce navrhuje nechať budúcnosť tatranského lesa na čas a samotnú prírodu, ale samospráva toľko času nemá. Je zodpovedná za vytváranie životných a pracovných podmienok pre obyvateľov. Pripomínajú, že komunikácia s odbornými ochranárskymi organizáciami o zahrnutí mestských častí a lyžiarskych areálov do ochranného pásma TANAP, teda druhého stupňa ochrany, sa začala už v úvode tohto roka.
"Chceme navrhnúť dobudovanie Tatier o chýbajúce športovo-rekreačné služby a areály, vytvoriť v každej mestskej časti kultivované lesoparkové územia, spojiť turistickým chodníkom popri Ceste slobody všetky tatranské mestské časti, dobudovať odjazdové trasy z tatranských zjazdoviek do podhoria a mnohé ďalšie aktivity, ktoré by spríjemnili a zatraktívnili pobyt hostí i návštevníkov v Tatrách. Zároveň budú dobudované už schválené výstavby liečebných a ubytovacích zariadení," dodávajú vo vyhlásení, ktoré podpísali primátor mesta Ján Mokoš a za ZCR Vysoké Tatry predsedníčka jeho predstavenstva Jana Kalinčíková.