
Pripravené v spolupráci so Združením pre rozvoj a zviditeľnenie miest a obcí Slovenska
v kráľovskej listine kráľa
Ondreja II. z roku 1232. Obyvateľov obce Nenchez urobil kráľ svojimi dvorníkmi.
Ako osada s nemeckým
obyvateľstvom však
existovala už pravdepodobne
v období Veľkomoravskej ríše.
Obec vlastnili viaceré zemepánske rody. K tým najvýznamnejším patrili Borsovci z Plášťoviec, Gyurdovci a Dacsoovci. Juraj z Plášťoviec v roku 1493 v obci i v blízkych osadách Palucha a Ravaszaeg predal svoje majetky svätobeňadickému kláštoru, ktoré prešli pod správu Nitrianskeho biskupstva v roku 1521.
Nemčiňany potom patrili Dobravickým (1534), Dóczyovcom (1563), potom panstvu Topoľčianskovcov a v 17. storočí Kosztolányiovcom. Podobne ako mnohé obce Horného Požitavia i Nemčiňany platili v 16. storočí daň Turkom a vrchnosti. Od konca toho storočia patrila obec ostrihomskej kapitule.
Miestnou časťou obce je Rohožnica, ktorá až do zlúčenia s Nemčiňanmi v roku 1958 existovala ako samostatná obec. Prvá písomná zmienka o nej pochádza z roku 1283.
K najkrajším pamiatkam Nemči-ňan patrí rímskokatolícky kostol sv. Michala z 13. storočia, ktorý bol niekoľkokrát prestavaný a modernizovaný. Nádherná je románsko-renesančná krstiteľnica. V roku 1948-49 bola k hlavnej lodi kostola pristavená 21 metrov vysoká veža s ihlanovou strechou. Na vrchole ihlana je položená guľa, ako symbol Zeme, a na nej 1,2 m vysoký jednoramenný kríž. Celkovú scenériu kostola umocňuje jeho poloha na kopci nad dedinou zasadená do prekrásnej prírody. Zrejme práve toto prostredie inšpirovalo bývalého pána farára Štefana Ondrušku, ktorý tu dal postaviť jaskyňu Lurdskej Panny Márie.
Za zmienku stojí aj rodinná hrobka zemianskeho rodu Koszto-lányiovcov na zalesnenom kopci s miestnym názvom Krypta, socha Panny Márie z roku 1923. Socha je zastrešená baldachýnom, ktorý je položený na štyroch pilieroch. Zaujímavosťou je aj piesková baňa s odkrytými sedimentovanými vrstvami modelovanými eróziou.
Pravidelne v máji sa v Nemčiňa-noch koná regionálna výstava vín spojená s ochutnávkou a s medzinárodnou účasťou vinárov.