SLOVENSKO - V lyžiarskych strediskách, ktoré nepoznačila minulotýždňová víchrica, pomaly začínajú s umelým zasnežovaním a plánujú spustiť sezónu čo najskôr. Už v októbri prišli niektoré strediská s ponukou zvýhodnených sezónnych alebo niekoľkodňových ...
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Zasnežovanie stredísk sa môže začať, až keď teploty dlhodobo klesnú pod nulu. Strediská by rady začali lyžiarsku sezónu už v prvej polovici decembra. FOTO - ARCHÍV TASR
Strediská pri Košiciach Jahodná a Kavečany (na snímke) by mali byť v prevádzke až 20. decembra.
SLOVENSKO - V lyžiarskych strediskách, ktoré nepoznačila minulotýždňová víchrica, pomaly začínajú s umelým zasnežovaním a plánujú spustiť sezónu čo najskôr. Už v októbri prišli niektoré strediská s ponukou zvýhodnených sezónnych alebo niekoľkodňových skipasov, o ktoré je medzi lyžiarmi záujem. Najväčší záujem o skipasy je medzi lyžiarmi z blízkeho okolia, ktorí sa môžu do stredísk dopraviť bez problémov.
V Ski Parku Ružomberok vyjde dospelého sezónny skipas na 5900 korún, deti a seniorov na 4100 korún. Táto ponuka platí do konca novembra, po tomto termíne už budú skipasy približne o tisícku drahšie. "V októbri bola predajnosť o niečo nižšia, teraz nám počet záujemcov výrazne narástol," povedal Tomáš Gazdarica. Sezónu by chceli spustiť v polovici decembra. Za posledné dni napadlo v stredisku 30 - 40 centimetrov snehu, včera sa však výrazne oteplilo a pršalo. S umelým zasnežovaním zatiaľ nezačali, čakajú na dlhodobejšie teploty pod nulou.
Aj v lyžiarskom stredisku Jasná si predaj 10- a 15-dňových skipasov pochvaľujú. Cena za 10-denný skipas, ktorý stojí 3990 korún, je v porovnaní s bežnou lyžovačkou nižšia o 1800 korún. Stredisko by chcelo spustiť sezónu v prípade priaznivých podmienok už 4. decembra. Podľa Lenky Šintajovej víchrica nezanechala na severnej strane Chopku žiadne škody, no južná strana má problémy s vypadnutou elektrinou. Elektrikári odhadujú výpadok približne na 14 dní, takže ohroziť začiatok sezóny by to nemalo ani na južnej strane.
Na Interski vo Vysokých Tatrách, kde víchrica nenarobila výrazné škody, by sa malo lyžovať už tento víkend. Náhradnú dopravu do strediska budú namiesto vypadnutej tatranskej železnice zabezpečovať autobusy.
Spiš smršť obišla
Veterná smršť sa vyhla aj strediskám na Spiši. Prevádzkari už začali s prípravami na začiatok zimnej sezóny. Lyžiarsky areál Plejsy je už od soboty intenzívne zasnežovaný a predpokladaný predbežný termín otvorenia sezóny má byť 3. decembra. "Tento termín je orientačný, všetko závisí od poveternostných podmienok," spresnila marketingová manažérka spoločnosti SKI Plejsy Ingrid Mlčochová. Zmeny boli v stredisku Spišská Nová Ves - Rittenberg. Úpravou prešla jedna zjazdovka, ktorú rozšírili o 30 metrov. Novinkou je sprevádzkovanie ubytovne, ktorá poskytne ubytovanie priamo na svahu asi pre 45 osôb.
So zasnežovaním začali aj v stredisku Mlynky - Biele Vody. Ak to poveternostné podmienky dovolia, sezónu by chceli začať začiatkom decembra. "Dúfame, že sa nezopakuje to, čo minulý rok, keď sme pre sucho, nedostatok vody a výkyvy počasia ledva stihli zasnežiť, aby sa cez sviatky mohlo lyžovať," povedal riaditeľ SÚZ Mlynky Marián Fijolek.
Podľa informácií z jednotlivých stredísk sa ceny oproti minulému roku zvyšovať nebudú. Celodenné lyžovanie na Spiši vyjde v závislosti od strediska a obdobia od 280 do 640 korún.
Košice čakajú až na koniec decembra
Košickí lyžiari si pravdepodobne zalyžujú najskôr na Jahodnej a v Kavečanoch. "Obe strediská chceme otvoriť 20. decembra. Už minulú sezónu sme otvorili novú zjazdovku a teraz na nej pribudne nový vlek a svah bude osvetlený. Čiže večerné lyžovanie bude aj na starej aj novej zjazdovke," povedal vedúci strediska na Jahodnej Jozef Šoltýs.
Na Jahodnej sú tri zjazdovky. I túto sezónu sa bude lyžovať od 8. do 16. hodiny a večer od 17. do 21. hodiny. V Skiparku Erika na Kojšovskej holi zatiaľ nevedia presný termín otvorenia. (eta, mb, em)