Tatranská Štrba 24. novembra (TASR) - Snahy podnikateľských subjektov v cestovnom ruchu využiť kalamitu na rozširovanie aktivít na úkor lesa dnes odmietli ochranári, ktorí sa stretli v Tatranskej Štrbe.
Predstavitelia národných parkov a chránených krajinných oblastí na Slovensku konštatovali, že piatková víchrica napáchala najväčšie škody vo Vysokých Tatrách, ale zasiahla aj ďalšie územia v Nízkych Tatrách, na Hornej Orave, Horehroní, čiastočne v Slovenskom raji i Kysuciach. V TANAPe je podľa odhadov zasiahnutých kalamitou 11 až 12 tisíc hektárov lesa od Podbanského po Tatranskú Kotlinu. Podľa riaditeľa Správy TANAPu Tomáša Vančuru ide o 2 až 2,5 milióna m3 dreva. Spracovanie kalamity by malo byť rýchle tam, kde nie je konflikt s ochranou prírody. Situáciu komplikuje počasie, ale aj s ohľadom na územie treba odvoz pripraviť tak, aby bol kontrolovaný a prostriedky za predaj sa vrátili do obnovy tatranského lesa.
Ako povedal, situácia je mementom pre všetkých. Vynára sa otázka, ako ďalej. "Navrhujeme veľmi rýchle vyriešenie zonácie národného parku." Spracovanie kalamity nebude podľa neho postupovať štandardným spôsobom, keďže v postihnutej časti Tatier je veľa biotopov európskeho významu, takže likvidácia si vyžiada dlhší čas. V súčasnosti je prioritou odstraňovanie vývratov z ciest, tratí a centier cestovného ruchu.
Taktiež zalesňovanie by sa malo diať podľa nových princípov, aby sa les v TANAPe čo najviac prispôsobil pôvodnému drevinovému zloženiu. Smreky by mali tvoriť iba 50 percent porastov. Z ďalších spomenul smrekovec, jelšu či jarabinu.
Marián Jasík zo Správy NAPANTu odhadol škody v Nízkych Tatrách na 500 až 600 tisíc m3 dreva. Najviac je postihnutá oblasť Čertovice. Na rozdiel od TANAPu však nejde o celistvú plochu. Za zásadnú otázku v súvislosti s kalamitou označil úsilie minimalizovať škody vo vzťahu k budúcnosti.
Na pomoc postihnutým národným parkom a chráneným krajinným oblastiam zriadili účet s číslom 7000185107/8180. Na margo diskusie o ďalšom osude kúpeľníctva vo Vysokých Tatrách Vančura uviedol, že veľhory nestratia predpoklady pre klimatickú liečbu. Zmení sa ich kvalita. Smrekový les vytváral špeciálnu mikroklímu na dýchanie, ale možno ho nahradiť inými druhmi drevín s podobnými účinkami. Výhodou Tatier stále zostáva nadmorská výška a zachované vysokohorské prostredie.
TASR ponúka k správe zvukový záznam